Povećanje minimalca dovodi do otpuštanja radnika
Odlukom Socijalno-ekonomskog saveta u Srbiji će, od 1. aprila važiti nova minimalna cena rada od 115 dinara po radnom satu, što znači da će ubuduće zaposleni primati "minimalac" od 20.010 dinara.
Minimalnu zaradu u Srbiji utvrdio je 12. marta Socijalno-ekonomski savet, a procenjuje se da će povećanje osetiti najmanje 142.000 radnika koji su do sada primali oko 17.740 dinara mesečno. Ugovorena minimalna cena važi za radna mesta u granama u kojima su potpisani granski kolektivni ugovori - poljoprivredi, prehrambenoj industriji, građevinskoj industriji, industriji hemije i nemetala i metalskoj industriji.
U Uniji poslodavaca Srbije tvrde da će povećanje minimalne cene rada usloviti nov talas otpuštanja u privredi Srbije koja, po UPS, nema sredstva da isplaćuje uvećana primanja zaposlenih i zbog toga tu odluku treba ponovo razmotriti. Prema računici UPS, oko 50.000 do 60.000 zaposlenih, u preduzećima koja su prihvatila granski kolektivni ugovor, moglo bi da ostane bez radnog mesta zbog ovog povećanja.
Sa stavom UPS slaže se i ekonomski analitičar Miroslav Zdravković, koji smatra da će povećanje "minimalca" opteretiti grane kao što su građevinarstvo, trgovina i prerađivačka industrija. Zdravković je podsetio da je Srbija završila 2011. godinu sa prosečnom zaradom od 373 evra.
Komentari 2
novosađanin
Slusalac
Dezurni ekonomista Miroslav Zdravkovic je takodje podparol pomenute unije,jer u zemlji Srbiji nema ekonomiste da izne se misljenje u javnost osim spomenutog gospodina,zatim Culibrka i Bajeca . Svi mediji se utrkuju da objave njihovo misljenje.Zar ne postoje ekonomski analiticari osim pomenute gospode.Da zaboravio sam i Busatliju .I on je iz iste ekipe.
Pitajte za misljenje gospodina Branka Dragasa kad je rec o ekonomskim temama.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar