Novi Sad dobio prvu genetsku laboratoriju u Srbiji

Dve nove laboratorije u Novom Sadu počele su da rade ovog vikenda.
Dve nove laboratorije u Novom Sadu počele su da rade ovog vikenda.

Reč je prvoj genetskoj laboratoriji u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine i laboratoriji za vantelesnu oplodnju Klinike za ginekologiju i akušerstvo.

"Pacijenti će biti u prilici da dobiju i bržu i jeftiniju genetsku dijagnozu. Imamo nameru da analiziramo sve, na primer ćelije embriona dobijenih veštačkom oplodnjom i vratimo hromozomski zdrav embrion majci", kaže dr Milan Obrenović iz Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.

Vojvodina ima dobro razvijenu prenatalnu i postnatalnu citogenetsku dijagnostiku, ali molekularna dijagnostika monogenskih bolesti nije postojala, osim uvedene dijagnostike za cističnu fibrozu na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine. Do sada su pacijenti upućivani u dijagnostičke centre van naše zemlje, budući da kod nas postoje teškoće za uspostavljanje precizne dijagnoze.

Pokrajinska sekretarka za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju Vesna Kopitović ističe da je Betanija i do sada imala kvalitetne rezultate kada je reč o vantelesnoj oplodnji, a od sada će biti još bolji time što će omogućiti pacijentima jednu sofisticiranu, veoma skupu metodu. Naime, pre nego što se vrati embrion, znaće se da li je zdrav.

"Preimplataciona genetska dijagnostika je veoma važna i ova bezopasna metoda koristi se kod onih pacijenata kod kojih ranije nije uspevala veštačka oplodnja, koji imaju opterećenu anamnezu, porodičnu anamnezu sa određenim bolestima koje se mogu otkriti na ovaj način", zaključuje Kopitović.

Brzina izdavanja nalaza je ključna kod PGD, ali je takođe izuzetno bitna i za prenatalnu dijagnostiku. Skraćivanje perioda do izdavanja nalaza od skoro dve nedelje pri prenatalnoj dijagnostici plodovih voda kao i raniji rezultati analiza čupica ostavljaju mogućnost za pravovremene intervencije u slučaju patološkog nalaza. Brzo izdavanje rezultata molekularno-genetskih analiza predstavlja ogromno psihičko olakšanje za trudnice i buduće očeve.

Prednosti molekularno-genetske dijagnostike u odnosu na dosadašnji citogenetski pristup su mogućnost otkrivanja većeg broja naslednih bolesti (monogenske i većina hromozomskih nepravilnosti), preciznija dijagnostika, brže izdavanje rezultata i vrlo često jeftinija analiza. "Postojanje ovakve laboratorije znatno olakšava planiranje porodice kod obolelih jer omogućavaju preciznu prenatalnu dijagnostiku u slučaju trudnoće obolele osobe ili trudnoće partnerke obolele osobe", zaključuje pokrajinska sekretarka.

Laboratorije je finansirao Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju kroz poseban program unapređenja lečenja steriliteta. Do sada je uloženo više od 46 miliona dinara, a u 2015. godini planirano je ulaganje u rad ovih laboratorija još 12 miliona dinara.

  • Nekad za nauku sada za veru

    23.03.2015 18:14
    Šta rade naučnici
    Proglase nešto, ponose se sami sobom i dodele jedni drugiam Nobela.
    U međuvremenu: - U 20 godina pogaze najmanje 3 ustanovljena etička kodeksa o prčkanju po embrionima čoveka.
    - Podržavaju teoriju evolucije, i odjednom saopšte da su sasvim sigurno utvrdili kako SVI ljudi sa plavim očima imaju jednog zajedničkog pretka - pre 1000 godina. Svemirca?
    Opet, verovatno, zbog guranja za Nobela.
    Uvereni u svoje znanje i do kraja apsolviranu genetsku mapu homo sapiensa.
    A onda, ne ynaju gde im je "karika koja nedostaje"
    Koliko su uzoraka čoveka ispitali, starih 1000 godina, da bi ispalili tu teoriju o plavim očima?
    Eto, tolika im je današnja ozbiljnost.
    A za štetnost krompira i spanaća se još svađaju.
    Bitno je da mi jedemo uljanu repicu.
  • sanja

    23.03.2015 14:24
    Bravo Gagi! lepo objasnjeno!
    a Monsanto malo se vise informisite... kakve gluposti pisete..
  • @Monsanto - Toliko o principi

    23.03.2015 13:10
    Mukice, a bil' ti nesto negde procitao o temi na koju zelis da das svoje misljenje? Ako se u ovom slucaju to i moze kvalifikovati kao misljenje, ipak, nije svaka gomila slova i reci koja se otkuca - misljenje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti