Manje para strankama za kampanju - manje maltretiranja građana?
Na pamet im ne pada, tvrde, da dižu kredite, a pojedini će pare "žickati" od sponzora.
Gruba računica pokazuje da će kampanja koštati oko 20 miliona evra. Od te sume država će dati 580 miliona dinara, ili skoro 4,8 miliona evra, a svaka stranka kojoj RIK odobri listu može da računa na 20 odsto toga, ili 11,6 miliona dinara. Od ukupne sume čak 10 miliona evra otići će na troškove administracije, kao što je bilo i ranijih godina. Najmanji deo partije će, ako im je verovati na reč, dati iz svog džepa.
Dodatni problem stvara to što je većina partija do guše u dugovima, dok opozicionim strankama dodatnu muku zadaje to što su im džepovi tanji jer ne dobijaju pare iz budžeta, pa sve nade polažu u onih 11,6 miliona dinara.
SNS ne mora time da se rukovodi, a kako je ranije pisano, za prethodno izbore dali su 8,2 miliona evra. Sada, prema pisanju medija, na računu imaju dva miliona evra. Ipak, potpredsednik stranke Goran Knežević kaže da će se naprednjaci pružiti samo onoliko koliko su dugački.
"Kampanja će ove godine biti mnogo skromnija, shodno politici Vlade o štednji i finansijskoj konsolidaciji. Pružiti se prema guberu. Na računu imamo toliko, a od RIK očekujemo neku sumu predviđenu", kaže Knežević.
Njihov koalicioni partner SPS za prošlo glasanje je dao tri miliona evra, ali predsednica IO Dijana Vukomanović tvrdi da će ove godine iznos biti daleko manji. "Još nismo napravili finansijsku projekciju. Terenska kampanja još nije počela, ali i SPS će na troškove predizborne kampanje primeniti mere štednje", kaže Vukomanovićeva.
DS na prošlim izborima potrošila je milion evra, a sekretar stranke Milan Popović kaže da sada računaju samo na onoliko koliko država da. "Da li će biti donacija, još ne znamo. Možemo da dobijemo maksimalno 800.000 dinara od fizičkih lica, a od pravnih osam miliona dinara. Ipak, retko ko je davao tolike sume, budu iznosi od najviše hiljadu evra. Ići ćemo na terensku kampanju, od vrat do vrata, novac nam je potreban za flajere i materijal", kaže Popović.
Slično razmišljaju i opozicione stranke, stranke, a lider SRS Vojislav Šešelj kaže da ga finansijski momenat najviše i brine. "U šteku imamo 20 miliona dinara, ali to zbog zakona ne možemo da koristimo, pa ćemo podići kredit na taj iznos. Računamo i na sponzore, donacije, mada je to teško dobiti, uglavnom svi trče strankama koje su na vlasti", kaže Šešelj.
Sličnu finansijsku kombinatoriku primeniće i DSS, a predsednica stranke Sanda Rašković Ivić kaže da im ne pada na pamet da uzimaju kredit. "Ja sam lekar, a ne kockar, pa ćemo se pokriti guberom koji će biti između 10 i 12 miliona dinara. Drugih izvora finansiranja nemamo, nećemo imati izborne spotove, bićemo skromni i pružićemo se koliko smo dugački. Ako uđemo u parlament, dobićemo 1,8 miliona dinara po poslaniku.
U LDP kažu da još ne znaju koliko para će dati, ali da sigurno neće uzimati kredit.
Programski direktor "Transparentnosti Srbija" Nemanja Nenadić kaže da se može očekivati da ove godine potroše manje novca. "Ipak, vladajuće stranke imaju manje potrebe da vode kampanje, jer njihovi političari svake godine istupaju u javnosti", ocenjuje on.
Autor: Kurir
Komentari 5
Apsolutno
Jedino ko će imati manje prostora i novca je tzv. Opozicija koja drži samo Pokrajinu.
Tako da nemojte da se zavaravate ovim "umanjenjem novca" za političke partije.
ns
ukinuti kreature koje nasa prirodna bogatstva poklanjaju za slatkis
ST
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar