Otpušteni policajci će tužiti državu
Iako je u ovom trenutku nemoguće utvrditi tačan broj tužbi, imajući u vidu da racionalizacija nije okončana, za očekivati je da, prema dostupnim informacijama, oko 700 policajaca pred sudovima zatraži povratak na posao i novčanu nadoknadu.
Ohrabrenje da se odluče na taj korak, otpušteni policajci su ovih dana dobili iz Strazbura. Naime, Evropski sud za ljudska prava je u predmetu Milojević i drugi protiv Srbije presudio u korist trojice policajaca koji su nezakonito otpušteni. Sud je došao do zaključka da je policajcima Ivanu Milojeviću, Miodragu Radosavljeviću i Petru Veličkoviću država Srbija povredila pravo na pravično suđenje i pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života. Oni su bili otpušteni u vreme vođenja krivičnog postupka protiv njih, a nisu bili vraćeni na posao nakon što ih je sud pravosnažno oslobodio krivice. Pošto je Vrhovni sud Srbije 2007. odlučio da im je radni odnos prestao na zakonit način, ignorišući oslobađajuće presude, oni su se obratili Evropskom sudu za ljudska prava.
Milojeviću nije dosuđena bilo kakva pravična naknada, jer je nije ni zahtevao od Suda, Radosavljeviću je dosuđen iznos od 5.800 evra na ime nematerijalne štete, a Veličković je po istom osnovu dobio 2.400 evra. Za Mileta Lazarevića, člana Glavnog odbora Sindikata srpske policije, presuda Evropskog suda za ljudska prava može da se posmatra kao najava događaja koji će uslediti u narednih nekoliko godina.
"Naš sindikat je ponudio besplatnu pravnu pomoć svim policajcima koji budu otpušteni i skoro svi oni će pokrenuti sudske sporove. Proces racionalizacije u MUP-u pati od niza manjkavosti i nisu jasni kriterijumi na osnovu kojih se on sprovodi", navodi Lazarević. Prema njegovim rečima, proces racionalizacije se sprovodi pod plaštom dekriminalizacije, a ta dva pojma nikako ne bi smela da se izjednačavaju.
U redovnom postupku, o žalbama policajaca koji su dobili rešenja o otpuštanju odlučuje Žalbena komisija Vlade Srbije. Međutim, na pritisak sindikata, ministar policije Nebojša Stefanović je u decembru oformio ad hok komisiju u kojoj su pored policijskih starešina i predstavnika ministarstva sedeli i ljudi iz dva reprezentativna sindikata. Rad ove komisije je doveo do toga da čak 407 osoba bude izuzeto sa spiska za otkaz. Ipak, ova komisija se bavila isključivo ljudima koji su svoje žalbe podnosili preko reprezentativnih sindikata, zbog čega je čak 700 policajaca ostalo bez prilike da njihov slučaj razmatra ova "vanredna" komisija.
Prema Lazarevićevim rečima, ovaj propust mora biti ispravljen, zbog čega je Sindikat srpske policije uputio apel ministru Stefanoviću.
"Do sada nismo dobili zvaničan odgovor, ali postoje indicije da bi komisija mogla da se bavi i ovim policajcima. Zdrav razum nalaže da i među ovim ljudima ima onih koji su se neosnovano našli na spisku za racionalizaciju", kaže Lazarević.
Nedavno se oglasio i zaštitnik građana Saša Janković koji je u mišljenju koje je poslao ministru Stefanoviću naglasio da mora da postoji razlika između dekriminalizacije i racionalizacije. "Ako u ovom momentu u MUP-u Srbije radi 1.400 policajaca koji su 'kriminalizovani', to u pravnoj državi ne može da bude rešavano primenom mera reorganizacije i racionalizacije, pogotovo ne fiktivne", naveo je Janković.
Prema njegovim rečima, problem "kriminalaca u policiji" mora se rešavati isključivo pokretanjem odgovarajućih postupaka za utvrđivanje krivice, te kažnjavanjem i davanjem otkaza tim ljudima ukoliko se ispostavi da su krivi.
On je dodao da javno označavanje lica kao korumpiranih ili kao kriminalaca pre nego što je njihova krivica utvrđena pravosnažnom odlukom suda, predstavlja povredu pretpostavke nevinosti, zajemčene Ustavom, Zakona o krivičnom postupku i najznačajnijim međunarodnim konvencijama.
Autor: Danas
Komentari 2
Alisa
Javor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar