Investitori ignorišu hladno vreme, upitan kvalitet budućih zgrada
Pre nedelju dana jedan majstor je poginuo prilikom pada sa skele u Beogradu, na gradilištu na kojem su se radovi odvijali uprkos zabrani gradnje i rešenju o uklanjanju nelegalnog dela objekta. Dok neimari uveliko malterišu i kreče, stručnjaci ističu da radovi tokom zime mogu veoma loše uticati na kvalitet stanova.
Arhitekta Slobodan Tošić kaže da bi svi zidarski radovi trebalo da se stopiraju kada je temperatura ispod pet stepeni u plusu.
"Danas se svašta radi, pa dodaju aditive da bi se brže vezao malter, ali to nije po propisima", kaže Tošić. "Njima se žuri da bi što pre završili i uzeli pare."
Kada sine sunce i usele se prvi stanari, otkriju se i sve manjkavosti.
Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije, kaže da su niske temperature dobre jedino za betoniranje, dok bi sa svim ostalim radovima, naročito završnim, trebalo sačekati da se živa u termometru popne iznad pet stepeni.
"Malterisanje i krečenje nikako nije preporučljivo raditi u ovom periodu", objašnjava Rodić. "Investitori koriste posebne materijale za brzo sušenje, ali stavljaju i grejalice da suše zidove. To, međutim, ne može mnogo da pomogne i zato posle izbija vlaga. Oni stalno jure rokove i zato tako rade. Onda kad se kupci usele u stan, podigne se parket, a pločice otpadaju. Inspektori kontrolišu samo da li imaju dozvolu za gradnju, a uopšte ne proveravaju u kojim vremenskim prilikama rade."
Rodić napominje da bi na svakom gradilištu trebalo da postoji nadzorni organ, koji bi vodio računa kada se i kako radi. Problem je, kako kaže, kada je nadzor loš.
Autor: Novosti
Komentari 3
Investitor
Lajavi
Branko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar