Tužilaštvo nezakonito traži podatke od operatera telefonije

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić upozorio je danas da se pojedina javna tužilaštva, bez odluke suda, obraćaju operaterima fiksne i mobilne telefonije i interneta sa zahtevima za izdavanje listinga komunikacija pojedinih osoba ili dostavljanje drugih zadržanih podataka o komunikaciji.

"Tužilaštva to čine uz dodatno upozorenje da će operatori biti novčano kažnjeni ako ne postupe po zahtevu, pa čak u slučaju nepostupanja po zahtevu i izriču te kazne", navodi se u pismu Šabića upućenom republičkom javnom tužiocu Zagorki Dolovac.

Šabić je upozorio da to predstavlja "nezakonito postupanje i kršenje i ugrožavanje ustavnih garancija ljudskih prava".

Poverenik je ukazao da Ustav Srbije u članu 41 izričito jemči tajnost sredstava komuniciranja i predviđa da se od te garancije može odstupiti samo na osnovu odluke suda, a da se ta garancija odnosi i na takozvane zadržane podatke.

Poverenik je podsetio i da je već i ranijih godina intervenisao povodom istog problema, ali da je to očigledno davalo samo privremene efekte budući da se sa nezakonitom praksom u radu tužilaštava nastavlja.

S tim u vezi zatražio je da republički javni tužilac, obavezujućim uputstvom ukaže svim javnim tužilaštvima na neophodnost, odnosno obavezu da u svom radu striktno uvažavaju ustavne garancije ljudskih prava.

Autor: Beta

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Toma

    21.01.2016 14:05
    u ovoj zemlji i Vlada krši Ustav, šta očekivati od ostalih. Ovde nema ni P od pravne države, sa ovakvim prostacima na vlasti,
    a dok Rodoljub i Janković nemaju neka veća izvršna ovlašćenja nego izriču simbolične kazne (država ih plati) i preporuke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija