Iako je zakon neustavan, pokrenut prekršajni postupak

Srbija trenutno nema Zakon o javnom okupljaju, novi samo što nije donet, a stari je proglašen neustavnim.
Upravo na osnovu tog starog zakona, Ministarstvo unutrašnjih poslova podnelo je zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv direktorke Inicijative mladih za ljudska prava Anite Mitić, zbog sazivanja skupa u noći 10. jula prošle godine, veče uoči obeležavanja godišnjice genocida u Srebrenici.
 
Ponoćno neprijavljeno okupljanje u julu - prekršajna prijava u januaru. Skup je bio reakcija na zabranu drugog skupa pod nazivom Sedam hiljada, a koji je trebalo da se održi 11. jula. Postoje dva razloga zbog kojih je ova prijava neodrživa. "Taj zakon kojim je definisan taj prekršaj je proglašen protivustavnim, samim tim je i taj prekršaj protivustavan. Drugi problem je što praksa Evropskog suda za ljudska prava dozvoljava spontana okupljanja, kao što je to bilo, na kojima se ne remeti javni red i mir“, objašnjava Ivan Đurić iz Inicijative mladih za ljudska prava.
 
Ustavni sud je u aprilu 2015. godine proglasio Zakon o okupljanju građana neustavnim u celini. Ta odluka je stupila je na snagu šest meseci kasnije, tačnije oktobra 2015. godine. Upravo zbog tih šest meseci vakuuma prijava ostaje na snazi. "Pomenuti prekršaj se dogodio u julu, u periodu dok zakon nije bio van snage i policija je postupala isključivo u skladu sa Zakonom o okupljanju“, kaže se u saopštenju MUP-a.
 
Ovo nije bio jedini skup pomenute večeri ali, prema za sada dostupnim informacijama, jedina prekršajna prijava. Anita Mitić je označena kao organizatorka zbog svojih objava na Fejsbuku i razgovora sa policijom. "Vrlo je moguće da će je odbaciti, da na kraju neće biti kazne,ali sama činjenica da se procesuiralo mislim da šalje jednu veoma lošu poruku. Mislim da se ovde ne radi o sprovođenju pravde, već o selektivnom sprovođenju pravde, kaže Goran Miletić iz organizacije Civil Rights Defenders.
 
Pravdu sada treba da sprovede prekršajni sud, koji će ili odbaciti prijavu ili voditi postupak. U ovom trenutku javno okupljanje u Srbiji je bez pravne zaštite, ali ne zadugo. Šta sme, a šta ne sme? I gde sme, a gde ne sme? Odgovori pišu u novom Zakonu o okupljaju koji će biti izglasan za nekoliko dana u Narodnoj skupštini republike Srbije. Tamo, između ostalog, piše da je sve preko 20 osoba javni skup, a da do 19 ljudi može predstavljati spontano okupljanje.
 
Autor: N1
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • maxmad

    23.01.2016 11:00
    da li je proslava godisnjice mature javni skup,nikad se ne zna da li ce doci njih 19 ili vise,da li da se prijavljuje ili ne,ili na pr.roditeljski sastanak,ili sahrane,vencanja,cekanje autobusa....nastavi niz...
  • novosadjan

    23.01.2016 10:31
    s kojim pravom se gradjani okupljaju u njihovo, gradu a nije im receno strasno su se obezobrazili
  • Ukratko

    23.01.2016 06:11
    Taj zakon je prestao da važi danom objavljivanja odluke Ustavnog suda u „Sl. glasniku RS“, odn. 23. oktobra 2015. godine. Dakle zakon jeste bio na snazi kad je prekršaj učinjen. Ne znam da li je reč o selektivnom sprovođenju pravde, vrlo je moguće, ali prijava je podneta u skladu sa zakonom, i ako država drži do zakonitosti, prijava bi trebalo da bude odbačena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).