Penzioneri siguran glas na izborima, ali i aktivni u kampanjama

Najstariji sugrađani nisu samo revnosni kada plaćaju račune na vreme, već veliki broj njih i izlazak na birališta gleda kao na nepisanu obavezu.

Ako imaju stranačku knjižicu, penizoneri se ređe bave geostrateškom politikom i uglavnom su okrenuti problemima koje tište njihov komšiluk. Nisu zanemarljiv deo članstva političkih partija i mnogi su vrlo aktivni u predizbornim kampanjama. Nekada su, poput stranačkih podmladaka, vrlo hitri i u terenskim aktivnostima. U manjim mestima njihov uticaj zna da donese i koji glas više partiji kojoj pripadaju.

Profesor političke sociologije Zoran Stojiljković kaže da su penzioneri tradicionalni tip birača koji su, kada dođe do izlaska na birališta, redovniji od mlađih generacija s pravom glasa.

"Ako govorimo o aktivnom učešću u političkom životu, tu posle 60. godine zainteresovanost pada, ali se na glasanja i dalje odlazi. Istraživanja su pokazala da što su penzioneri manje obrazovani, to su konzervativniji u svojim političkim stavovima, mada nisu uniformno političko telo. Time što postoji PUPS nije iscrpljena paleta stranaka koje mogu da budu njihov izbor", navodi Stojiljković.

Imajući sve ovo u vidu, a i činjenicu da penzioni ček prima 1,7 miliona ljudi, sumira Stojiljković, jasno je da partije nemaju većeg socijalnog adresata od najstarijih građana.

U Partiji ujedinjenih penizonera Srbije kažu da 90 odsto njihovih članova čine upravo oni koji su završili svoj radni vek, što je očekivano, jer je njihov program zasnovan na pravima ove populacije. Međutim, PUPS u svojim radovima ima i zaposlene i mlade. Kao partija su registrovani 2005. godine i imaju više od 280.000 članova.

Predsednik opštine Obrenovac i član SNS Miroslav Čučković kaže da se penzioneri, s obzirom na to da su radni vek proveli u staroj Jugoslaviji i gradili zemlju, sada tako i ponašaju u strankama.

"U Srpskoj naprednoj stranci su vrlo aktivni, ali na nivoima mesnih zajednica. Ne interesuju ih velike teme, već ravni krovovi koji prokišnjavaju, stare fasade, prilazi zgradama... Ne mrzi ih da idu od kuće do kuće i sa ljudima pričaju treba li da se napravi novi parkić, uredi stepenište ili nešto drugo. Imaju dosta vremena i nije im teško da se aktiviraju kako bi se na lokalu nešto popravilo i uredilo", objašnjava Čučković.

On navodi da su najstariji građani dosta okrenuti jedni drugima, da imaju spiskove ko je socijalno ugrožen, po koga treba da dođe sanitetsko vozilo, ili da mu se na neki način pomogne. "Organizovali su se, pa naručuju sa popustima i osnovne životne namirnice ili ogrev, koji potom razdele. U svakom naselju imate takve ljude kojima predstavlja zadovoljstvo da se bave takvim stvarima. Isto se ponašaju i u kampanji - odgovorni su, sigurni i na njih stranka u konkretnim akcijama može da se osloni", kaže on.

U svim organima Socijalističke partije Srbije ima oko 10 odsto penzionera. Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine Beograda i Gradskog odbora SPS, kaže da su vrlo aktivni, imaju svoje klubove po opštinskim odborima, organizuju takmičenja u šahu, stonom tenisu itd.

"Aktivni su i u kampanjama. U svemu što je korisno za stranku i oni učestvuju kao i svi drugi članovi. Rade u mesnim odborima stranke, organizuju tribine, predavanja, koncerte za druge penzionere. Smišljaju razne akcije za sve što partiji treba. Organizuju i izlete, tematske posete po Srbiji i sve to na njihovu inicijativu. A što je upadljivo jeste da su vrlo redovni na stranačkim sastancima i da ih nikada ne propuštaju", kaže Nikodijević.

Đorđe Vuković iz CESID-a kaže da svuda u svetu, pa i kod nas, postoje partije penzionera. "Mada su se oni rasporedili po svim strankama, jer se ne dele prema godinama, već prema idejama. U SPS je njihova struktura prilično jaka. Oni generalno i sad glasaju za SPS i SNS", navodi on. Kako dodaje, stariji ljudi održavaju visok stepen izlaznosti na izborima, jer glasanje shvataju kao važnu obavezu, ali su manje aktivni u predizbornim kampanjama.

S obzirom na njihove godine, manje učestvuju u aktivnostima, mada uvek ima individualnih primera gde su stariji od 65 godina vrlo požrtvovani i aktivni u partijama.

Autor: Novosti

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mladi

    29.01.2016 01:40
    žalosno je što pasivnim mladima kroje život babe i dede
  • Anominus

    28.01.2016 00:22
    ''I da mi je smanjena zarad boljeg sutra nasoj buducnosti, deci i unucima, bio bi ponosan.''

    Ali nije vam zbog toga smanjena. Zar stvarno verujete u to? :)
  • Novosadjanin

    27.01.2016 16:03
    Novosadjanko. Necemo zaboraviti da nam penzije nisu smanjene! Ima nas prek 1milion koji smo dobili povecanje pa makar da platimo RTS. I da mi je smanjena zarad boljeg sutra nasoj buducnosti, deci i unucima, bio bi ponosan. A zbog Tja se osecam da mi je zivot na kraju, treba da se ubijem od 72-75g. posto u glavi necu imati nista. Zalosno je sto po njemu nemamo kome da ostavimo bolje sutra. I pitanje, ko je kriv za poplavu u Engleskoj?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija