Krivična odgovornost za promet mesa bez dozvole

Na lovištu u blizini Čajetine načinjene su nepravilnosti i nisu ispoštovane sve procedure kada je u pitanju promet mesa divljih svinja, za koje se sumnja da je izvor trihineloze u tom kraju, rekao je načelnik Veterinarske inspekcije Zoran Ivanović i najavio da zbog toga sledi krivična odgovornost za onog ko je meso prometovao.

"Nepravilnosti su učinjene na samom lovištu jer zakon precizno definiše postupak kako se lov prijavljuje i kao se obeležava odstreljena divljač i gde se obavlja službena kontrola. U ovom slučaju nisu ispoštovane procedure sve koje su propisane zakonom i podzakonskim aktima", rekao je Ivanović.

Naime, kako je objasnio, onaj ko gazduje lovištem nije obezbedio prisustvo stručnog lica koje bi obavilo službenu kontrolu odstreljene divljači, ne samo uzimanje uzoraka za pregled, već i kompletan pregled i procenu upotrebljivosti mesa.

  Ivanović objašnjava da kada se ulovi životinja, smatra se da je ona uginula nasilnom smrću i može se desiti da određeni delovi životinje nisu upotrebljivi za ishranu ljudi ili da je potrebno odbaciti određene delove zbog nekih osobina, prisustva bolesti i slično...

 "Međutim, u ovom slučaju to sve nije urađeno i jedan od lovaca na svoje ime i prezime odneo je dva uzorka mesa na pregled u veterinarsku stranicu i nakon pregleda potvrđeno je da tu nije bilo prisustva trihinele spiralis. Međutim, nakon određenog vremena pojavio se veći broj obolelih ljudi“, rekao je Ivanović.

Načelnik Veterinarske inspekcije kaže da su sprovedene istražne radnje uz pomoć policije i tužilaštva i da se došlo do određenih  podataka na osnovu kojih se može sumnjati da je reč i o krivolovu i o mešanju određenih drugih vrsta mesa u izradi proizvoda od mesa.

Pravilnikom je naime definisano da se obeležavanje divljači obavlja na mestu odstrela i zabranjeno je pomerati životinju dok ne bude obeležena. To može uraditi odgovorno lice na lovištu, osoba koja vodi lovce. Pravilo je da se izvade unutrašnji organi, i označe markicom- trup, kao i unutrašnji organi. Tek onda se životinja može pomeriti i prevesti na službenu kontrolu kako bi veterinar uzeo uzorke za pregled.

"Regulisano je da korisnik lovišta određuje cenu ulova i mesa ulovljene divljači. U ovom slučaju Lovačko uruženje Čajetina je prodalo meso ulovljene dvljači i oni su ti koji su stavili u promet meso koje nije imalo žig veterinarske inspekcije“, kaže Ivanović. Kako kaže, to društvo nikako nije smelo da se bavi nedozvoljenom proizvodnjom hrane životinjskog porekla i stavljanjem u promet obzirom da za takvu delatnost nisu registrovani.

Razlika postoji kada  fizičko lice uzme uzorak za sebe i da ga na pregled i  smatra se da to meso potiče iz lične proizvodenje i uzgoja i da je namenjeno za ličnu potrošnju. Ono što je namenjeno za javnu  potrošnju i stavljanje u promet podleže obaveznoj službenoj kontroli veterinarske inspekcije.

Kako je objasnio Ivanović, dalji postupak u ovom slučaju preuzuima tužilaštvo. "Mi ćemo prikupiti  operativne podatke i podneti krivične prijave protiv nn lica, a tužilstavo će dalje utvrditi protiv kojih lica će pokrenuti postupak i da li postoje osnovi krivične odgovornosti u tim delima“, istakao je Ivanović. Objašnjavajući nadležnosti inspekcije, Ivanović kaže da ako niko ne prijavi odstrel divljači, ne može biti kontrole.

Trihinela je, objašnjava, stalno prisutna i uvek je ima, a veterinari mahom znaju gde su određeni distrikti gde se trihinela pojavljuje češće, a gde je to ređi slučaj.

Autor: Tanjug

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija