Monah vojvođanskog manastira krao zlato koje je "osveštavao"
Lažnih vidovnjaka, među kojima ima podjednako i muškaraca i žena, najviše je u Vojvodini, a prema rečima inspektorke Odeljenja za javni red i mir beogradske policije Ljiljane Stojanović, tokom istraga nailazili su i na sela gde se dosta žitelja bavi ovakvim prevarama. Uglavnom su to dobro situirani pojedinci koji žive u velelepnim zdanjima i ne kriju da imaju novca.
Inspektorka navodi kako su nedavno identifikovali prevaranta, koji se lažno predstavljao kao monah vojvođanskog manastira i od lakovernih građana tražio zlato, srebro i druge dragocenosti koje su mi slali iz svih krajeva zemlje.
"Ubeđivao ih je da zlato treba da prenoći u manastiru i da će im nakon toga sve muke biti rešene. Na saslušanju nam je mrtav hladan kazao: "Video sam da to radi većina u selu, pa zašto ne bih i ja?", kaže inspektorka.
Sumnja se da su gatare lane u Srbiji prevarile desetine lakovernih i prisvojile više od šest miliona dinara.
"Zagarantovano skidanje crne magije", "Zavedite željenog partnera", "Pomozite bolesnom bližnjem", samo su neki od naslova bizarnih oglasa koji su preplavili štampu i internet, a putem kojih razne vidovite Justinijane i Aide nude građanima paranormalne usluge. Iako deluje neverovatno da bi se bilo ko javio na ovakav oglas, a još manje, na slepo preko poštanskih servisa uplaćivao novac, u policiji navode da je broj prevarenih građana, ali i vidovnjaka veliki.
"Oštećeni sa vidovnjacima stupaju u kontakt preko telefona i sve vreme komuniciraju na taj način. Kako bi im otklonili crnu magiju ili izveli neku drugu vradžbinu, vidovnjaci traže da im se najpre uplati određeni iznos na račun putem poštanskih servisa, a zahtev bi onda ponovili i po nekoliko puta. Neki bi već tad prozreli da se radi o prevari, ali smo imali slučaj da je jedna oštećena uplatila čak milion dinara, verujući da će joj vračara vratiti bivšeg dečka", navodi Stojanović.
Problem u njihovom procesuiranju, odnosno podnošenju prijave tužilaštvu, često nastupi jer građani ne žele da sarađuju s policijom, iako su svesni prevare.
"Doživljavaju to kao sramotu, a ima i onih koji od porodice kriju da su prevaru još i debelo platili", dodaje Stojanović.
U slučajevima kada policija uspe da podnese krivičnu prijavu, istražni postupak se u lakšim slučajevima završava najčešće odlaganjem krivičnog gonjenja - primenom oportuniteta. Na taj način prevaranti uplaćuju zakonom predviđeni iznos u dobrotvorne svrhe ili se upućuju na društveno koristan rad. Teže prevare epilog dobijaju na sudu, koji neretko izriče i zatvorske kazne.
Autor: Blic
Komentari 3
Mario
monah
Bracika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar