Milionski dugovi veštacima ugrožavaju istrage

Srpska tužilaštva duguju više od pola miliona evra različitim institucijama i pojedincima za DNK analize i druga veštačenja.

Samo Više tužilaštvo u Beogradu duguje više od 100.000 evra, ali ono nije jedino. Pošto se ogromna količina zarađenog novca koristi za nabavku materijala za nova veštačenja, laboratorije uskoro neće imati para da finansiraju analize, pa bi istrage mogle da budu ugrožene.

Poseban problem predstavlja to što druga strana, odnosno tuženi, naročito kada su u pitanju organizovani i krupni kriminal, za razliku od države, imaju novca da plate veštake, tačnije savetnike. Zbog toga preti opasnost da se tužilaštvo u mnogim slučajevima nađe u podređenom položaju u odnosu na suprotnu stranu, jer ne može da finansira dokazivanje bioloških tragova nađenih na mestu zločina. To će usloviti da optužnice ne budu valjano potkrepljene dokaznim materijalom i da okrivljeni bude oslobođen.

Najveći broj uzoraka za ubistva počinjena u Beogradu obrađuje Centar za humanu molekularnu genetiku na Biološkom fakultetu. Pravosuđe im duguje nekoliko stotina hiljada evra. Prema rečima docenta Dušana Keckarevića, otprilike petinu tog iznosa duguju sudovi iz ranijeg perioda (najviše Viši sud u Beogradu), a ostatak tužilaštva. I tu su dužnici mahom iz prestonice, jer se tu počini najviše zločina.

"Za DNK analize potrebna su značajna materijalna sredstva, jer one nisu jeftine. Od plaćenog veštačenja finansiraju se materijalni troškovi, hemikalije, oprema i slično. Otprilike polovina novca pokriva naknadu za veštake i pomoćno osoblje. Ukoliko se ne plati jedno veštačenje, automatski nema novca za sledeće", kaže Keckarević.

U ovoj laboratoriji analiza uzorka prosečno košta 12.000 dinara, u zavisnosti od toga šta se radi, ali je u drugim laboratorijama i skuplja. Osim toga, skupe su i mašine. Na primer, nova mašina za automatsku analizu podataka košta oko 150.000 evra, pa ako bi se postojeća pokvarila, teško da bi zaradili za novu. "Nedostatak novca dovodi veštake koji rade za tužilaštvo u podređeni položaj u odnosu na one koji rade za okrivljenog", primećuje Keckarević.

I u Udruženju veštaka žale se na ogromne svote koje im država duguje godinama unazad. Mnogi su zato, kaže akademik Miladin Knežević, direktor Udruženja sudskih veštaka Beograda, presavili tabak i tužili državu. "Na nivou Udruženja dogovorili smo se da ćemo se svi pridržavati gesla da radimo samo za klijenta koji plati. Dakle, ako neko ne plati, ne radimo. Država od nas traži da sve dažbine izmirimo u roku od 45 dana, inače nam seku vodu, struju, telefon, uzimaju kamate. Od čega da platimo ako ona ne plaća?", pita se Knežević.

U Advokatskoj komori Srbije napominju da će nedostatak novca za DNK analize ići naruku okrivljenima, ali na štetu nevinih.

"Dokazivanje DNK profila se uvek radi na predlog tužioca, jer time dokazuje postojanje bioloških tragova na oružju kojim je počinjeno delo ili na nađenoj kesici heroina ili kokaina. Ako nema novca za analize koje su, po pravilu, ključni dokaz, sud će moći da sudi samo na osnovu indicija, a time krši prava okrivljenog. Ako je kriv, to može da mu ide u prilog, ali ukoliko je nevin, prekršena su njegova ljudska prava, pravo na suđenje u razumnom roku i na fer suđenje", kaže Dragoljub Đorđević, predsednik AKS.

Bez analize bioloških tragova sudovi bi trebalo da obustave postupak, ali se to retko dešava. Đorđević potvrđuje i da klijenti sve češće, ne verujući u zvanična veštačenja, sami angažuju veštake. U Srbiji je registrovano 6.879 sudskih veštaka i 78 pravnih lica koja se bave veštačenjima.

Autor: Novosti

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • PITAM

    17.01.2016 15:10
    Milionski dugovi prema veštaci
    Ako jedno veštačenje prosečno košta 12.000 dinara odnosno 100 EUR, koliko je to veštačenja radjeno za 100.000 EUR?
    Odgovor je MILION VEŠTAČENJA !!!!!!
    MORA LI tužilaštvo BAŠ U SVAKOM PREDMETU da naloži dva do tri veštačenja!? Baš uvek? I još su u podredjenom položaju u odnosu na odbranu okrivljenih...Svašta...
  • ADVOKAT

    15.01.2016 18:58
    Postoje i milionski dugovi sudova, tužilaštava i policije prema advokatima odbrane.
    Ovo je veliki problem našeg pravosudja i čudi me da kolega Djordjevič nije govorio o tome.
    Jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na branioca u krivičnom postupku u slučajevima obavezne odbrane.
    Naši sudovi, tužilaštva i policija advokate koji pristaju da rade kao branioci po službenoj dužnosti, plaćaju nerado i teško sa višegodišnjim zakašnjenjima....Kao da odbrana siromašnih nije važna za fer i pravično sudjenje...

  • GRADJANIN

    15.01.2016 16:59
    PLATITE MOJU ODBRANU
    Postoje i milionski dugovi sudova, tužilaštava i policije prema advokatima braniocima po službenoj dužnosti koji ugrožavaju pravo gradjana Srbije na fer i pravično sudjenje.
    Nema fer i pravičnog sudjenja bez plaćanja obavezne odbrane okrivljenih.
    PLATITE MI BRANIOCA-, OBEZBEDITE FER I PRAVIČNO SUDJENJE

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija