Sve više "fantomskih" firmi u Srbiji
Svake godine sve je više preduzeća bez radnika. U Srbiji, prema podacima iz finansijskih izveštaja za 2014. godinu, posluje 27.617 firmi bez ijednog zaposlenog, a u 2014. ih je poslovalo dva odsto više nego u 2013. godini, kada ih je bilo 27.055.
Prema oceni stručnjaka, to ne znači da su sve te firme umešane u utaju poreza.
"Možda one nisu sve fantomske firme, ali su napravile čak petinu ukupnog gubitka privrede u 2014. godini", kaže sekretar Saveza računovođa Srbije, Pero Škobić.
Neke od njih ostvaruju ogromne prihode. Često se i osnivaju samo da bi odradile jedan posao, pokupile novac i nestale. Sumnjive su i one koje imaju velike obaveze i nikakvu imovinu. Stručnjaci upozoravaju na to da su fantomske firme i firme "perači" glavni generatori sive ekonomije i da ne posluju na isti način.
""Fantomi" nemaju poslovne knjige, nema ih na prijavljenoj adresi, a osoba na koju se firma vodi obično je prijavila preduzeće na osnovu falsifikovanih ili ukradenih dokumenata", kaže izvor "Novosti".
U slučaju "peračke" firme, postoji osnivač. Vode poslovne knjige i poseduju poslovne prostorije. Naizgled je sve regularno, ali nemaju poslovnu aktivnost i ne bave se poslom za koji su registrovani. I jedni i drugi pomažu legalno registrovanim preduzećima koja izbegavaju plaćanje obaveza prema državi.
""Perači uz naplatu provizije firmama omogućavaju da kroz lažne ulazne ili izlazne fakture podižu keš sa svojih računa, i to bez plaćanja poreskih obaveza", dodaje isti izvor.
Za utaju poreza odgovaraće registrovano preduzeće koje je koristilo "usluge" "perača" i "fantoma". I oni će krivično odgovarati, ali ne po pitanju neplaćenog poreza.
Autor: Novosti
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar