Više opozicionih partija tvrdi da u Srbiji ne postoje uslovi za poštene i slobodne izbore i da je moguća izborna krađa, zbog čega traže da vlada i državni organi razreše sve slučajeve ugrožavanja slobode kandidovanja i slobodnog izražavanja izborne volje. Funkcioneri vladajuće koalicije – i naprednjaci i socijalisti – odgovaraju da je mehanizam za kontrolu izbora zakonom definisan i da je priča o krađi izbora unapred pripremljen izgovor za loš izborni rezultat.
Opozicija navodi da su učestali slučajevi političkog nasilja i cenzure medija, što je bio povod da lider DS-a Bojan Pajtić u Briselu zatraži od Partije evropskih socijalista uslove za održavanje poštenih izbora u Srbiji. On tvrdi da je SNS na lokalnim izborima u Mionici i Vrbasu, kao i prilikom prekomponovanja vlasti u Beloj Crkvi pravio incidente, koristio fizičku silu i zloupotrebljavao državne organe. Potpredsednik Demokratske stranke Goran Ješić smatra da sa SNS-om nije moguće pričati o fer izbornoj utakmici, "jer su oni devastirali naše društvo".
Lider Levice Srbije Borislav Stefanović ocenio je da će prolećni izbori biti daleko od regularnih i da se već sada vidi da opozicija i vlast nemaju ravnopravan tretman. Predsednik Nove stranke Zoran Živković kaže da njegova partija strahuje ponovo od izborne krađe i dodaje da je mislio da je period izborne krađe završen 5. oktobra 2000. godine.
Ove navode odbacuje poslanik naprednjaka Milovan Drecun, koji smatra da opozicija ne veruje u sopstveni izborni rezultat i da se zbog toga pripremaju izgovori da će izbori biti neregularni. "Sumnjaju da će dobiti odgovarajuću podršku građana i već unapred pripremaju izgovor da to opravdaju, a možda i posle da preduzimaju neke aktivnosti", kaže Drecun.
Sa njim se slaže i predsednica Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije Dijana Vukomanović, koja navodi da ne postoji nijedna indicija da bi neko mogao da pokrade izbore. Ona kaže da je opozicija veoma iskusna u monitoringu izbora i njihove optužbe smatra lažnom uzbunom i pokušajem maskiranja vlastite slabosti i lošeg rejtinga kod birača.
Nije alibi nego motivacija
Bojan Klačar iz Cesida ne misli da je reč o unapred pripremljenom alibiju za loš rezultat na izborima, već da opozicione partije animiraju i motivišu svoje birače da masovnije izađu na glasanje.
"To je isto uradio i SNS između dva kruga predsedničkih izbora 2012, kada su Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić izašli sa džakovima koji su bili puni izbornih listića i naglasili da su izbori pokradeni. Svima je tada bilo jasno da izbori nisu bili pokradeni, već da je SNS tu situaciju vešto iskoristio da se dodatno podigne tenzija i da se motivišu glasači da izađu na drugi krug izbora. Tu je reč o dobrom političkom marketingu", navodi Klačar.
On kaže da je legitimno da opozicione stranke izlaze i govore o određenim problemima i procedurama i dodaje da njihove primedbe nisu bez osnova. Međutim, njihov zaključak da te nepravilnosti mogu da utiču na regularnost izbora i da dovedu do izborne krađe smatra suviše radikalnim.
Autor: Politika
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Njegos
/
kampanja opozicije je trebala poceti cim su prosli prethodni izbori.
umesto toga oni su smenjivali direktoricu gimnazije, pogazivali bicepse na strandu i svadjali se medjusobno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar