Sporna nabavka opreme za EPS
EPS je 16. decembra 2015. godine, dodelio posao nabavke opreme grupi ponuđača koju predstavlja poljska kompanija Rafako, uz minimalno učešće domaćih kompanija, iako je ta kompanija dostavila za 2,3 miliona evra veću ponudu od konzorcijuma koji čine isključivo domaće kompanije.
Domaći konzorcijum je potom dostavio zahtev za zaštitu prava Republičkoj komisiji, koja je delimično uvažila taj prigovor i 26. januara ove godine vratila EPS-u postupak na ponovno odlučivanje. Procenjena vrednost javne nabavke nabavke iznosi 1.755.000.000 dinara. Za razliku od ponude RAFAKA od 1.710.296.268 dinara, domaći konzorcijum ponudio je cenu od 1.433.034.983 dinara.
Kriterijum za odabir ponuđača bila je najniža cena, ali je ponuda domaćih kompanija proglašena neprihvatljivom pa nije ni rangirana, te je ugovor dodeljen stranoj kompaniji koja je jedina ostala u igri. Ponudu domaćeg konzorcijuma EPS je odbio jer navodno nisu dostavili validnu dokumentaciju da su u prethodnih pet godina isporučivali ovakvu opremu u vrednosti većoj od milijardu dinara. Takođe, ponuda je odbijena i zbog spora oko inženjera za nadzor, jer navodno nije dovoljno stručan. U domaćem konzorcijumu odbacili su te argumente EPS-a.
Građanski nadzornik u konkretnom postupku, Ponuđači Srbije, ocenili su da je bilo povoljnije za ekonomičnost postupka da je ugovor dodeljen ponuđaču sa nižom cenom. Ovo udruženje takođe obavlja nadzor i u postupku javne nabavke usluga vanlinijskog prevoza zaposlenih u EPS-u, gde su odlučili da pokrenu postupak zaštite prava, jer je EPS postavio uslove koji nisu primereni predmetu javne nabavke.
Autor: VOICE
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar