Zbog sankcija Rusiji, svinjsko meso jefitinije 100 dinara
Pod pritiskom obaranja cene nafte na svetskom tržištu ruska rublja je dotakla najniži nivo od 2014, što je direktno uticalo i na cene tovljenika u našoj zemlji. Naime, domaće klanice slale su u Rusiju i do 5.000 tona mesa nedeljno, piše Blic.
Sada je, zbog neisplativosti, obustavljen gotovo celokupan izvoz, pa je zbog velike ponude u Srbiji i cena svinjskog mesa u maloprodaji počela da pada. Svinjski vrat tako je jeftiniji za 110 dinara nego pre nekoliko meseci, dok je cena kilograma buta niža za 80 dinara. Samo tokom prethodnih mesec dana cena ovog mesa je pala za oko 30 dinara.
Industrija mesa "Topola" obustavila je izvoz u Rusiju u avgustu prošle godine, a vlasnik i direktor te fabrike Vukoje Muhadinović potvrdio je za Blic da je razlog pad ruske rublje. - Cenu svinjetine u Srbiji diriguje kretanje rublje. Zbog njenog slabljenja nama se izvoz ne isplati, pa ostaje velika količina svinjetine u Srbiji, a cena pada. Cena tovljenika je 2012. bila 250 dinara po kilogramu, 2014. godine 210 dinara, a sada je između 110 i 115 dinara, što je ispod cene koštanja - kaže Muhadinović, koji godišnje proizvede 60.000 svinja i u klanicama preradi još 40.000.
On dodaje i da država svakog tovljenika subvencioniše sa 1.000 dinara, a da bi dobra subvencija bila ona od 1.500 dinara. Izvoz svinjskog mesa na rusko tržište, kojem treba sedam miliona svinja godišnje, značajno je povećan krajem 2014. i početkom 2015. Domaće klanice izvozom su bile više nego zadovoljne jer su kod tamošnjih kupaca postizale cenu oko 20 odsto višu nego u Srbiji.
Zvanična statistika još nije izmerila vrednost tog izvoza, ali je procena da domaće klanice u Rusiju šalju oko 5.000 tona mesa nedeljno.
Autor: Blic
Komentari 5
lol
pa...
Ne verujem
Ako imaju problem sa prodajom, sve sveže i dobro oni prodaju u Montenegro i Kroaciju.
O BiH i da ne pričam.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar