Da bi dron, helikopter ili neka druga leteća igračka mogli da se preuzmu sa carine potrebna je saglasnost Ministarstva trgovine, turizma i usluga.
Sa ovim problemom se susreo i Milan M, kada mu je prošle nedelje iz inostranstva stigao helikopter, igračka za sina. "Naručio sam igračku putem interneta, po ceni od 16 evra, ali nisam mogao da je preuzmem u carini. Uputili su me na Ministarstvo, koje treba da izda saglasnost. Taj papir me košta skoro kao cela igračka", priča Milan.
Ministarstvo je potvrdilo da ovaj slučaj nije usamljen. "Ljudi neoprezno naručuju putem interneta ili često đaci kupuju na ekskurzijama u inostranstvu. Kada dronovi stignu do carine, tamo ih zadrže, jer ne žele da rizikuju", kaže načelnica u Ministarstvu trgovine Jasmina Roskić.
Ove igračke spadaju u kategoriju robe dvostruke namene, jer osim za zabavu mogu biti upotrebljenje u svrhe ugrožavanja bezbednosti. Iz tog razloga je bitno da se za svaki predmet pojedinačno utvrdi da li je opasan. Do sada su saglasnost dobili svi koji su je zatražili.
Pravilna procedura bila bi da neko ko želi da kupi dron pošalje zahtev na pisarnicu Ministarstva, koja je namenjena samo za dozvole za uvoz i izvoz naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene. Važno je da se dostave tehničke karakteristike letelice u pisanoj, a potom i u elektronskoj formi.
"Ministarstvo šalje zahtev Vojnotehničkom institutu, tražeći tehničku ekspertizu i oni nam u roku od dva-tri dana šalju mišljenje", dodaje Roksić.
Taksa za mišljenje je 1.460 dinara za fizička lica, dok je za pravna oko 11.000 dinara. Sa tim pozitivnim mišljenjem, kupac ide na carinu i preuzima robu.
Bezbednost
Iako su budući vlasnici drona nervozni kada shvate da ih čeka složena procedura i taksa od 1.460 dinara, u Ministarstvu trgovine objašnjavaju da nije reč ni o kakvoj specijalnoj proceduri i da sve države na ovaj način brinu o sopstvenoj bezbednosti.
Autor: Novosti
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
alex
Sale
Realno 90% tih dronova ce se koristiti u dnevnoj sobi i najvecu stetu koju ce napraviti je razbijena vaza. 9% ce izneti igracku napolje, mozda koristiti pazljivo i uspesno, ali verovatnije zakaciti u krosnju nekog drveta vrlo brzo. Preostalih 1% zele da daju mnogo vise od 20e za dron, znaju tacno za sta im treba i to ce svakako i dobiti bez da ikada upadnu u zamku novog pravila.
Ista je prica i za automobile na daljinski, 95% onih koji se prodaju kostaju ispod 100e i mogu se slobodno kupiti bilo gde, a preostalih 5% mogu da prekorace dozvoljnu brzinu na vecini gradskih saobracajnica, mogu da imaju motor sa unutrasnjim sagorevanjem, mogu da stvrore zbiljnu povredu ako udaere u neciji skocni zglob, kostaju nekoliko stotina eura, pa se i dalje slobodno prodaju i ne trazi se psp potencijalnom kupcu.
???
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar