Nasilja ima više u Bibliji nego u Kuranu
Istraživanje je pokazalo da je nasilje u Bibliji zastupljeno skoro dvostruko više nego u Kuranu. “Ovaj projekat je inspirisan postojećim javnim debatama u vezi sa time da li terorizam koji je povezan sa islamskim fundamentalizmom odražava nešto inherentno islamu i izrazito nasilno u vezi sa islamom u poređenju sa drugim velikim svetskim religijama”, objasnio je Anderson u svom blog postu.
Koristeći “Odin Text”, softver koji je sam razvio, Anderson je analizirao Stari i Novi zavet, kao i izdanje Kurana na engleskom jeziku iz 1957. godine. Softveru je bilo potrebno samo dva minuta da pročita i analizira sve tri knjige, piše "Independent". Kategorizacijom reči u ukupno osam emocija – radost, bes/gnev, tuga, iščekivanje, gađenje, iznenađenje, strah/anksioznost i poverenje, analiza je pokazala da je u Bibliji u znatno većoj meri zastupljeniji gnev nego u Kuranu, a znatno manje poverenje. Od sva tri teksta, nasilje je bilo najzastupljenije u Starom zavetu – ubijanje i destrukcija pominju se skoro dvostruko češće nego u Novom zavetu (5.3 odsto, u odnosu na 2.8), dok u Kuranu čine 2.1 odsto teksta.
Ipak, Anderson dodaje: "Prvo, želim da razjasnim da mi nije bila želja da potvrđujem ili opovrgavam da li je islam nasilniji od drugih religija. Dalje, shvatam da Stari zavet, Novi zavet i Kuran nisu jedina literatura u vezi sa hrišćanstvom, islamom i judaizmom, niti da čine ukupan zbir ovih religija, odnosno njihovih učenja i protokola. Takođe ističem da je ova analiza površna, i da ova otkrića nikako ne označavaju konačan zaključak. U pitanju je brz pregled tri teksta.”
Autor: Independent
Komentari 2
Richard Dawkins
Васкрсије
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar