Namirnice koje će sprečiti da se ugojite

Svakodnevno konzumiranje oko 80 grama voća i povrća bogatog flavonoidima, koje nalazimo u grožđu, jabukama, kruškama, jagodama, rotkvicama, može sprečiti debljanje i poboljšati opšte zdravstveno stanje pojedinca, tvrde naučnici s Harvardskog univerziteta i sa Univerziteta East Anglia.

Flavonoidi su fitohemikalije ili biljni pigmenti koje nalazimo u voću i povrću, a prisutni su i u nekim vrstama čajeva, vinu i čokoladi. Poznato ih je između 4000 i 5000. Ponašaju se kao antioksidansi jer prihvataju slobodne radikale kiseonika koji može oštetiti DNK.

Jedno od glavnih svojstava i funkcija ovih pigmenata je da se apsorbuju u organizmu i potom vrlo brzo izlučuju iz tela doprinoseći detoksikaciji enzima u jetri. Uz sve dosad poznate blagotvorne uticaje flavonoida na organizam, američki i britanski naučnici nedavno su ustanovili da voće i povrće s visokim nivoom ovih fitohemikalija pomaže u održavanju stabilne težine i tvrde da pola šoljice ili oko 80 grama određenog voća ili povrća dnevno može poboljšati opšte zdravstveno stanje. Studijom su obuhvatili podatke o 124.086 muškaraca i žena u Sjedinjenim Državama tokom 24 godine. Ustanovili su da je svakodnevno konzumiranje i vrlo malih količina voća i povrća bogatog flavonoidima bilo povezano s održavanjem odgovarajuće stabilne težine, a kod pojedinaca i s laganim gubitkom kilograma.

'Od ranije znamo da većina ljudi s godinama dobija na težini, a čak i u najmanjem procentu debljina može značajno uticati na rizik od pojave visokoga krvnog pritiska, razvoja srčanih bolesti, raka ili dijabetesa, zbog čega pojedincima moramo pomoći u održavanju zdrave težine u njihovim srednjim godinama', kaže profesorica Edin Kesidi s Medicinskog fakulteta Norwich pri Univerzitetu East Anglia. 'Svakodnevna konzumacija oko 80 grama hrane bogate flavonoidima doprinela je održavanju odgovarajuće stabilne težine kod žena i kod mušaraca različitog životnog doba', izjavila je Edin.

'Odnedavno znamo i da flavonoidi utiču na održavanje stabilne težine, na način da u organizmu smanjuju razinu masnoća koju organizam apsorbuje iz hrane. Flavonoidi ubrzavaju metabolizam i utiču na smanjenje apetita', kaže vođa studije Monika Bertoina s Harvardske škole za javno zdravlje. Najviše flavonoida ima u malinama, borovnicama, kupinama, jagodama, crnim ribizlama, grožđu, trešnjama, rotkvicama, nekim vrstama čaja, kakaou, kruškama, jabukama, citrusima poput pomorandži i grejpfruta, luku i paprikama.

Autor: B92

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.