Kako je poznato, mesecima traje negodovanje poljoprivrednika koji su direktno pogođeni odredbama novog zakona, s obzirom na to da se ogromni ustupci prave stranim ulagačima, a domaćim proizvođačima su subvencije rekordno niske. Bogaroški kaže da se Pokrajina i Republika ne slažu na nekoliko nivoa, pa se tako pokazalo i da
drugačije tumače pomenuti zakon, a sve se dešava na štetu poljoprivrednika.
"Postoje problemi u primeni ovog zakona koji su sada evidentni, pogotovo prava na žalbu u postupku licitacije. Postoji problem sa restitucijom zemljišta, jer je izmenom zakona predviđeno da, ukoliko se promeni vlasnik na državnom zemljištu kroz restituciju, biće dužan da trpi zakup na njegovom zemljištu do isteka istog. To znači da dobijete zemljište restitucijom, ali narednih 30 godina ne možete da ga obrađujete, već ćete ući u svojstvo zakupodavca i to su novi momenti", kaže Bogaroški.
Drugo pitanje je, dodaje on, pitanje subvencija.
"Mi se ove godine suočavamo sa tri puta manjim subvencijama, a pritom u regionu nemate subvencije manje od 200 evra po hektaru. Obećano je da će se pristupiti novim izmenama zakona odmah po usvajanju kako bi se ispravile sve nepravde, ali do toga nije došlo. Krajnje je vreme da počne da se vodi ozbiljna agrarna politika i da se budžet namenjen poljoprivredi opredeli u skladu sa zakonom - minimum pet odsto republičkog budžeta, kako bi se ljudima isplatile subvencije. Novca za poljoprivredu nikad nema dovoljno, ali sam siguran da se preraspodelom sredstava može naći novac da se naši poljoprivrednici ne spuštaju na najniži nivo subvencija u regionu - jedva 35 evra po hektaru", objasnio je Bogaroški.
Predsednik Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine Miroslav Kiš kaže da država vodi lošu agrarnu politiku i da za sve niske podsticaje iz prošlosti krivi upravo poljoprivrednike. On napominje da mesec dana nakon usvajanja zakon nije donet nijedan podzakonski akt, iako je to obećano i dodaje da se poljoprivrednici neće predati pred pritiskom privatnih interesa.
"Treba da vidimo i konačno utvrdimo ko u državi i sistemu svoj posao ne radi, a za to je plaćen. Takvi ljudi su krivi što se zakon ne sprovodi, a ne mi, kako nas optužuju. Hteli ili ne hteli, živimo od poljoprivrede i trpimo što se ovaj zakon ne sprovodi kako treba, a za to su odgovorne i lokalne samouprave i državni organi", smatra on.
Podsetimo da su nezadovoljni paori zbog zakona o poljoprivrednom zemljištu traktorima vozili do prestonice u potrazi za ministarkom poljoprivrede Snežanom Bogosavljević Bošković i predstavnicima Vlade, ali nijedan razgovor sa nadležnima nije rezultirao obostranim zadovoljstvom.
Autorka: Gorica Nikolin - gorica@021.rs
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Denis
Vojvođanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar