Srpske cigarete skuplje od tompusa sa Kube?
Izvoz duvandžija je, pri tome, za šest godina skočio 13,5 puta, na 194,2 miliona evra, a zanimljivo je da je cena domaćih cigareta prodatih Belizeu viša od cene po kojoj Srbija uvozi tompuse s Kube, pokazuje istraživanje urednika portala Makroekonomija Miroslava Zdravkovića.
"Profit može i iz drugih zemalja da se seli za Srbiju, pa je na primer u Belizeu naplaćeno oko 1,4 miliona evra za samo četiri tone prodatih cigareta, što daje 365.845 evra po toni, a to je 37,5 puta više od prosečne izvozne cene... Kubanski tompusi i cigare su svetski poznati proizvodi, te nije čudno da njihova uvozna cena iznosi 243.971 evro po toni", navodi Zdravković.
On nije umeo zasigurno da objasni zašto su srpske cigarete u Belizeu skuplje od kubanskih u Srbiji, odnosno da li je tu reč o većim troškovima transporta ili pak naduvanim cenama.
Nakon Belizea, domaće duvandžije najskuplje naplate cigarete u Jermeniji, Crnoj Gori, Izraelu i Hrvatskoj, dok skupe cigare u Srbiju dolaze iz Holandije, Italije, Švajcarske, SAD, Velike Britanije i Poljske.
Zdravković ističe da je uvoz duvana u odnosu na 2014. smanjen, kao i da su cigarete u 2015. pojedinačno, sa udelom od 10,7 odsto, najviše doprinele rastu ukupnog izvoza.
"Povećanje akciza krajem 2012, kao jedna od značajnijih mera fiskalne konsolidacije, uticalo je na razvoj kućne radinosti u pogledu izrade cigareta, što je ojačalo i preduzetnički duh, koji se ne može sagledati kroz zvanične statističke podatke o proizvodnji, prometu i uvozu. Uglavnom, domaće filijale multinacionalnih kompanija brzo su se preorijentisale na strana tržišta i pokazale su kako se izvoznom orijentacijom može nadoknaditi pad lokalne tražnje", objašnjava Zdravković.
Autor: Kurir
Komentari 2
Koja
ja nisam debil
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar