Prpa: Još se borimo za elementarna prava
Istoričarka je u "Kažiprstu" B92 rekla da su srpske političke elite uvek birale privlačne paradigme, koje u praksi nisu ili su retko bile primenjivane, bile su kao ideal koji dobro zvuči.
"Ustanak 1804. bio je među prvim revolucijama u Evropi, a prva na Balkanu, dok je Sretenjski ustav, na neki način putokaz kojim će se kretati paradigme ka liberalno-demokratskim putevima Evrope. Ali, bojim se da smo mnogo skretali levo ili desno sa tog putokaza. Sretenjski ustav je već u aprilu ukinut. A samostalni prvi ustav je usledio tek 1888. Zatim smo imali majski prevrat. pa iskustvo prve jugoslovenske države i tako dalje", navela je Prpa.
Ona je objasnila da proces implementiranja demokratije u Srbiji još uvek traje jer je, kako je navela, po sredi koncept društvenog skoka.
"Reč je o procesima. Srbija je usvojila paradigme koje su stare evropske države usvajale 200 godina i to je koncept društvenog skoka. Iz jednog feudalnog društva ulazite u paradigmu demokratskog razvijenog društva. Skok je problematičan eksperiment jer nije nikao sam, već ste stalno u procesu imitacije nečega što se nije razvijalo samo", kazala je Prpa.
Prpa se osvrnula i na konstantno poništavanje istorije, što je, kako kaže, katastrofalno jer je anticivilizacijski.
"Neprestano kako ko dođe na vlast, ali i drugi svetonazori, imate računanje vremena ano domini, to jest, od mene se računa vreme, sa mnom počinje novo doba. To je katastrofalno", zaključila je ona.
Autor: B92
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar