Šta se zapravo dešava kad kafu popijete čim se probudite?
Ukoliko ne možete da se odreknete kafe pre doručka, sigurno ćete promeniti odluku nakon što pročitate šta činite svom organizmu ovim postupkom.
Želudac pojačano luči kiselinu
Kafa na prazan želudac povećava izlučivanje kiseline, što je veoma loše, pogotovo kod ljudi koji boluju od gastritisa, te i inače luče više kiseline. Pojačana kiselina povećava rizik od nastanka čireva, hroničnog gastritisa, sindroma iritirano creva i želudačnog refluksa.
Povećan rizik od raka
Zbog poremećene probave nakon ispijanja kafe, često dolazi do otežane apsorpcije proteina u telu. Zbog toga ste često naduti, imate osećaj da vam je stomak iziritiran, a dolazi i do upale creva. Sve to povećava rizik od raka debelog creva, najčešće maligne bolesti današnjice.
Nervozni ste i razdražljivi
Pijenje kafe dovodi do povećanja nivoa kortizola - hormona stresa. Taj se efekt pojačava ukoliko kafu prijete na prazan želudac jer hrana deluje smirujuće na organizam, pa i smanjuje negativan učinak kafe.
Sniženi hormoni
Kofein ometa proizvodnju serotonina - hormona koji čini da se osećate zadovoljno i srećno. Nedostatak serotonina je glavni uzrok depresija i mentalnih bolesti. Ako pojedinac pije kafu na prazan stomak, primetiće naglo podizanje raspoloženja ali će nakon sat ili dva da se oseća kao "izduvan balon". Ukoliko kafu pijete nekoliko puta u toku dana, vaš organizam će se navići na to da sam ne proizvodi serotonin, već će uvek "tražiti" kafu kao pomoć.
Autor: Agencije
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar