Može li se do poslaničke klupe bez političke partije?

Stranke počinju da se presabiraju i udružuju, ne bi li preskočile cenzus i dospele u Narodnu skupštinu. Pitanje je može li građanin da se samostalno kandiduje i da stigne do poslaničke klupe, mimo stranaka i koalicija.
Nikola Tulimirović je 2012. godine na putu do Republičkog parlamenta morao da preskoči nekoliko stepenika. Umesto 10.000 potpisa za kandidaturu i najmanje 200.000 glasova za cenzus, poslanik je postao tako što se prijavio kao predstavnik vlaške manjine. Mandat je osvojio sa 23.000 glasova.
 
Prema njegovim rečima 2012. godine je pokazao da jedan čovek može da dospe u Parlament. Za naredne izbore ima novi plan - ujedinjenje pojedinaca.
 
"Svako ko se iole potrudi, skupi 40 potpisa podrške i ponudi program biće na listi, međutim, da bi bio pri vrhu liste potrebno je da imamo oštriju konkurenciju", priča Tulović za Radio-televiziju Srbije.
 
Ipak, u Skupštinu se najčešće ulazi utabanim stazama političkih partija. Da li ćete se na izbornoj listi naći dovoljno visoko da uđete u Parlament, najčešće ne zavisi od vaših ličnih političkih uverenja.
 
"Glasamo za listu koja nam je već dostavljena od strane političkih stranaka tako da mi ne možemo da budemo deo te liste ako nismo dobri sa liderom, niti možemo da biramo kandidata koji je nama blizak zato što je on od strane rukovodstva već odbačen sa te liste ili ga rukovodstvo ne vidi kao dobrog kandidata", objašnjava Bojan Klačar iz Cesida.
 
U mnogim evropskim demokratijama narodni poslanik može da postane i nezavisni kandidat, te se u tom slučaju traži manji broj potpisa za kandidaturu i niži izborni prag. 
 
Istraživanja Evropskog parlamenta pokazala su da kandidati iza koji ne stoji politička mašinerija pozitivno utiču na demokratske procese. U srpskom parlamentu postoje nezavisni kandidati, koji to postanu uglavnom odvajanjem od političke matice.
 
"Samostalni narodni poslanici imaju pravo da podnesu predlog zakona, oni mogu da predlažu amandmane, mogu da učestvuju u debatama na plenarnim sednicama, jedino što je u slučaju samostalnih poslanika vreme više ograničeno", kaže Jovana Đurbabić iz Otvorenog parlamenta.
 
Ustavom zagarantovano pravo svakog građanina je da bira i bude biran, ali u tom procesu samostalni politički preduzetnici ističu da je problem izborni sistem, koji pojedincu dižu neprelazne prepreke, a favorizuje političke partije i koalicije. 
 
Autor: RTS
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Никола Тулимировић

    17.02.2016 12:05
    Да разјасним
    Важно је да се зна да смо се ми из НОПО-а договорили да и ми „сиђемо“ са листе која се ствара на www.izaberi.se, што, нажалост, није нашло место у прилогу РТС-а, иако сам рекао... Не јер не ваљамо, него да бисмо разбили све сумње. Људи не верују никоме ко се бави политиком, од приче нема ’леба и важно је да оваквим чином покажемо да нама „фотеље“ нису повод за бављење политиком. Лично бих много више волео да овај подухват успе (ту сматрамо да 250 људи испуни услове и да имамо пуну листу), него да пропадне, да НОПО прави своју и да у Скупштину уђе неколико нас из странке.

    Успут, Јована Ђурбабић није била довољно прецизна. Када сам био самостални посланик, било нас је 12, а право на реч имају прво троје који дотрче до председавајућег, што је, уз све остало, и понижавајуће.
  • Срећан

    17.02.2016 08:10
    Одлична идеја
    Напокон да се и ми "обични људи", који имамо велику подршку суграђана нађемо на листи за Народне посланике.
  • Radoslav NS

    16.02.2016 19:07
    Podrška Nikoli Tulimiroviću u tome što radi. Imao sam priliku da ga upoznam i uverim se u iskrenost njegovih namera. Iskoristićemo priliku i kandidovati najbolje ljude iz našeg okruženja koji zaslužuju da se nađu u parlamentu preko https://izaberi.se/,

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija