Sud vratio šestoro uzbunjivača na radna mesta

Šestoro ljudi dobilo je sudsku zaštitu i vraćeno je na svoje radno mesto od kad je počeo da se primenjuje Zakon o zaštiti uzbunjivača, 5. juna prošle godine.

Po ovom zakonu, ako pretrpe odmazdu od firme koju su prijavili, sud je obavezan da vrati uzbunjivače na posao u roku od osam dana.

Kako kažu u Ministarstvu pravde, bilo je slučajeva da su vraćeni i za dva dana. Prvi uzbunjivač koji je vraćen u svoju kancelariju je Miloš Krstić, sekretar Osnovne škole u Mladenovcu. On je dobio otkaz zbog prijavljivanja korupcije i zloupotrebe direktora škole samo dan pre početka primene zakona. Njegovu prvu tužbu sud je odbio, ali je Apelacioni sud u Beogradu poništio prvostepenu odluku i vratio predmet na ponovno odlučivanje. Tako je Viši sud. 22. oktbora 2015. godine doneo rešenje i privremenom merom naložio OŠ "Bisa Simić", da ponovo obezbedi Krstiću mesto sekretara do pravosnažnog okončanja sudskog postupka.

Za tu prvu privremenu meru sudu je trebalo nešto manje od četiri meseca. Dakle, probili su zakonski rok. Naredni postupci bili su daleko brži.

"Za ta četiri meseca doživeo sam haos na svakom polju, od banke do privatnog života. Po povratku na posao, direktor mi je upola smanjio i radno vreme i platu i to je sada predmet posebne tužbe. Srećan sam, ipak, što je zakon zaživeo. Bez obzira na sve muke, opet bih postupio isto", kaže Krstić.

Vladimir Radomirović sa portala Pištaljka, koji ima i savetovalište za uzbunjivače, kaže da su do sada četiri osobe kojima su pomogli vraćene privremenom sudskom merom na posao. Od toga, jedan je radio u privatnoj firmi u Rumi i Viši sud u Sremskoj Mitrovici ga je vratio za samo dva dana.

"Među onima koji su opet na starom radnom mestu su i dva policajca. Inspektor Slobodan Marinković je tražio zaštitu suda pred Novu godinu, 30. decembra, a sudija Višeg suda u Beogradu ga je već 6. januara vratio na mesto na kom je bio pre racionalizacije kadrova u MUP. Americi je bilo potrebno dve godine od usvajanja zakona do prve privremene mere. Srbija za sedam meseci ima već pet ili šest takvih mera", kaže Radomirović.

Za brze postupke posebno je "zaslužna" zakonska odredba po kojoj je teret dokazivanja na tuženom, odnosno firmi koja ga je izbacila, a ne na uzbunjivaču. I u Ministarstvu pravde su zadovoljni primenom zakona. Kako kaže državni sekretar Radomir Ilić, sada oni prema kojima se vrši neka vrsta odmazde jer su prijavili korupciju znaju koji je put - podnose tužbu sudu.

"Mada je zakonski rok osam dana, sud donosi rešenja i pre tog roka. Edukovali smo više od 500 sudija, a uskoro ćemo organizovati edukaciju i za advokate. Primećeno je da sud ponekad odbija tužbe koje pišu jer se vidi da im nije dovoljno jasan mehanizam primene zakona", kaže Ilić.

Autor: Novosti

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija