Gubitaške firme niti posluju, niti plaćaju porez

Sedamnaest gubitaša u restrukturiranju ne samo da gomilaju poslovne gubitke koji se mere u milijardama dinara, već ne plaćaju ni porez.

Tako je samo njih 14 na kraju juna prošle godine državi na ime poreza dugovalo čak 14,92 milijarde dinara

Sva ta preduzeća nalaze se na spisku najvećih poreskih dužnika među pravnim licima u privatizaciji, a koji je Poreska uprava objavila zaključno sa 30. junom 2015. Istovremeno, u tim firmama zaposleno je oko 22.000 radnika, koji preživljavaju.

RESAVICA, na čijem čelu je vršilac dužnosti direktora Stevan Dželatović, ubedljivo je najveći poreski dužnik među ovim preduzećima. Poreski dug te firme na kraju juna prošle godine iznosio je vrtoglavih 4,23 milijarde dinara.

FAP, kojim rukovodi generalni direktor Zoran Zaković, sledeći je po visini dugovanja. To preduzeće na ime poreza državi je na kraju juna dugovalo 2,95 milijardi.

TRAYAL iz Kruševca, čiji je generalni direktor Miloš Nenezić, ne zaostaje mnogo za prethodnima. To preduzeće je na kraju juna prošle godine na ime poreza dugovalo 1,62 milijarde dinara.

YUMCO, na čijem čelu je direktor Goran Đorđević, državi je na ime poreza na kraju juna 2015. dugovao 1,6 milijardi dinara.

ZASTAVA VOZILA, firma kojom rukovodi generalni direktor Dragan Srejović, imala je ukupan poreski dug od 932,58 miliona dinara.

INDUSTRIJA KABLOVA JAGODINA, u čijoj fotelji generalnog direktora sedi Ratko Vučurović, državi je na ime poreza na kraju juna prošle godine dugovala 848,97 miliona dinara.

GALENIKA, na čijem je čelu Nedeljko Pantić, još jedan gubitaš sa poreskim dugom teškim nekoliko stotina miliona, na kraju juna 2015. na ime poreza državi dugovala je 647,13 miliona dinara.

PKB KORPORACIJA, na čijem čelu je direktor Dragiša Petrović, po visini duga je malo iza „Galenike“. Ta korporacija je na kraju juna prethodne godine dugovala državi za poreze 543,43 miliona dinara.

PPT ZAPTIVKE, kojom rukovodi vršilac dužnosti izvršnog direktora Ivan Lekić, u stopu sledi PKB, sa poreskim dugom na kraju juna 2015. teškim 491,05 miliona dinara.

PPT SERVOUPRAVLJAČI, sa generalnim direktorom Dejanom Pecićem na čelu, uspeli su da naprave poreski dug od 442,42 miliona dinara.

POLITIKA AD, kojom rukovodi generalni direktor Zefirino Grasi, na kraju juna 2015. imala je poreski dug od 370,9 miliona dinara.

IKARBUS, koji vodi direktor Aleksandar Vićentić, takođe je na spisku največih dužnika, sa dugom koji je iznosio 101,92 miliona dinara.

RTB BOR, kojim rukovodi direktor Blagoje Spaskovski, na polovini prošle godine je imalo dug na ime poreza od 97,8 miliona dinara.

PRVA PETOLETKA, kojim upravlja vršilac dužnosti generalnog direktora Sanja Šlipogor, na kraju juna 2015. imala je dug od 35,98 miliona.

FAM, HIP Petrohemija i Prva Iskra. Za ova preduzeća na sajtu Poreske uprave nema javno dostupnih podataka da li imaju poreski dug i koliko iznosi.

Podsetimo da direktori tih 17 preduzeća primaju velike plate iako vode gubitaše, a o tome koliko zarađuju čitajte OVDE

Autor: Alo

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Smrdija

    25.02.2016 16:31
    Lider regiona.
  • novosadjan

    25.02.2016 11:44
    lako resivo zatvoriti firme i menadzment zaposlene kuci pa nek traze posao kako ko zna i ume mozda deluje surovo ali je tako najbolje
  • Samo napredno...

    25.02.2016 11:33
    Polako ljudi. Zar ne vidite da je granulo sunce, da je sve krenulo napred, da se konačno ukazala duga zamišljenom demagogu, posle mnogih tapšanja po ramenu, i da će nas golobradi H2O-ista
    bez ikakvog iskustva u radnim sredinama odvesti pravo u....
    Sva obećanja su ispunjena, mi smo drastično napredovali a ako to što nas je neko na nekim listama na papiru stavio malo ispred - ne vidite u svom životu, onda je dovoljno da skoknete do nekog šaltera i platite neku kaznicu od 20 do 150.000 dinarčića kako bi ovi gubitaši i dalje mogli da sisaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija