Gubitaške firme od države dobile 35 milijardi

Država je za šest godina za 17 gubitaša u restrukturiranju dala čak 34,32 milijarde dinara, a uprkos tome, oni konstantno beleže gubitke i po nekoliko milijardi dinara i pravdaju se "nasleđenim dugovima".
Naime, prema podacima Ministarstva privrede, ovim preduzećima koja su pritom na listi zaštićenih od potraživanja - HIP Petrohemija, Grupa Zastava vozila, Industrija kablova Jagodina, RTB Bor, FAP, Trajal, Fabrika maziva FAM, Prva petoletka, PPT Zaptivke, PPT Servoupravljači, Yumco, Prva iskra, PKB korporacija, Politika AD, Ikarbus i Galenika - u periodu od 2008. do 2013. prosleđeno je ukupno 34.325.300.000 dinara državnog novca.
 
Prošle godine, navode u Ministarstvu privrede, ova preduzeća dobila su ukupno 437,4 miliona dinara, a najviše para državnih obveznika, mimo ove sume, dobila je Resavica, čak 4,47 milijardi dinara, po posebnom programu Ministarstva energetike. - U skladu sa opredeljenjem da se status ovih državnih preduzeća reši jednom zasvagda, država je u prošloj godini u velikoj meri smanjila finansijsku podršku ovim preduzećima i svela je na minimum sredstava - poručili su u Ministarstvu privrede.
 
Stručnjak za razvoj i investicije Mahmud Bušatlija napominje da, kad nešto ne funkcioniše kako treba, to treba da se proda ili ugasi. - Nažalost, mi smo još 2002. počeli restrukturiranje, a do danas nismo nijedno državno preduzeće restrukturirali. To je jedan proces koji, evo, već 15 godina traje i sav taj novac koji je potrošen na ova preduzeća je cena toga - napominje Bušatlija.
 
Kako dodaje, to će se dešavati sve dok za loše upravljanje državnim kapitalom ne bude postojala ne samo politička, već i kazna za kriminalnu radnju. - U demokratskom svetu su političari odgovorni za državni kapital, a dok i mi ne budemo imali takav sistem odgovornosti, ovo će nam se i dalje dešavati - zaključuje Bušatlija. 
 
Sedamnaest gubitaša u restrukturiranju ne samo da gomilaju poslovne gubitke koji se mere u milijardama dinara, već ne plaćaju ni porez, a direktori dobijaju enormne plate, o čemu više možete čitati OVDE.
 
Autor: Alo
 
 
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Brane NS

    27.02.2016 08:08
    gubitasi i milioni
    Za ovu vest koja u stvari i nije vest jer se za stanje u tim "drzavnim" preduzecima zna kakvo je , niti vam je trebao strucnjak da to obrazlozi . Delimicno je u tekstu receno mada ne direkto i ko snosi veliki deo odgovornosti za takvo stanje a to su politicke stranke koje postavljaju svoje ljude na rukovodeca mesta . A zasto je to tako treba pitati ministra privrede i vodje stranaka a ne gospodina Busatliju . Gospodin Busatlija kao strucnjak za razvoj i investicije mogao bi da pomogne ali ne kako je rekao ; kad nesto ne funkcionise treba da se proda ili ugasi ! Ne funkcionise ni drzavna uprava pa se ne prodaje ili gasi . Bilo bi korektno da ste u tekstu naveli koliko u tih 16 preduzeca ima zaposlenih i koliko ljudi zivi od tih preduzeca . Gasili i prodavali su nasi "experti" sve sto su mogli , u tome su bili svetski prvaci . Doduse prodavali ili preprodavali su samo tudje , nista svoje jer svoje nisu ni imali . I na kraju mislim da cu biti jedini koji je ostavio komentar na ovu temu jer botovima (sta god ta rec znacila) ova tema nije interesantna .
  • Brus Vilis

    26.02.2016 23:22
    Skroz smom se zajebali s Alan Fordom. Toliko nam se svideo da smo stvorili državu po strip načelima. Tako danas imamo vladu u ulozi Superhika, otima siromašnima i poklanja bogatima. Pre 30 godina sam se smejao tome, a sad baš i ne.
  • Precanin

    26.02.2016 23:11
    severna strana Dunava
    E, da je bar i jedna od tih 17-est firmi, s' ove strane Dunava koje se ne dotiraju iz Drzavne
    kase, al' bar jedna, koja se dotira iz Pokrajinske... E onda'k je problem !!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Osmaci polažu probu male mature do kraja aprila

Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji, njih 64.418, polagaće do 30. aprila, u okviru probnog završnog ispita, testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i iz predmeta po izboru.