Veliki broj okupljenih nosio je plakate sa fotografijom prvog slobodno izabranog predsednika Poljske posle pada komunista, Leha Valense, koji se nedavno suočio sa obnovljenim optužbama da je bio saradnik tajne komunističke policije sedamdesetih godina pre nego što je osnovao sindikat "Solidarnost" koji je svojim delovanjem doveo do slamanja komunizma.
"Branićemo demokratiju", "Leh Valensa" uzvikivali su učesnici protesta.
Protest je organizovao Komitet za odbranu demokratije, koji je uspostavljen u novembru kao odgovor na delovanje vladajuće partije "Pravo i pravda" koja je, navodi AP, paralisala rad ustavnog suda, sprečivši ga da proverava zakone nove vlade. "Želimo slobodnu i otvorenu Poljsku, Poljsku u kojoj ima mesta za sve", rekao je predsednik tog komiteta Mateuš Kijovski.
On je tom prilikom pročitao poruku Valense, koji je negirao da je ikada sarađivao sa tajnom komunističkom policijom i poručio da su dokumenti u kojima se navodi da je bio saradnik te policije falsifikovani. Valensine pristalice optužuju vladajuću partiju "Pravo i pravda" da uništava njegovu reputaciju zbog političkih poena.
Valensa je dugogodišnji neprijatelj lidera "Prava i pravde" Jaroslava Kačinjskog.
Autor: Tanjug
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar