Uprkos upozorenju, većina domaćih turističkih agencija ipak formalno nije povukla ponude za Sus ili Hamamet, ali konkretnih aranžmana, cena, kao ni interesovanja naših putnika zasada nema.
- Državljanima Srbije koji se nalaze u Iraku preporučuje se da napuste ovu državu posle konsultacija sa ambasadorom naše zemlje u Bagdadu, a onima koji odluče da ostanu, da budu u stalnoj komunikaciji sa ambasadom i prate bezbednosne instrukcije - kažu u MSP.
Takođe, posle pogoršanja situacije na Zapadnoj obali i u Starom gradu Jerusalima, data je preporuka našim građanima da izbegavaju put u ove oblasti Izraela. Onima koji su već tamo savetovano je izbegavanje javnih okupljanja i redovno informisanje u lokalnim medijima.
MSP je apelovao i da putnici izbegavaju Jemen, a u slučaju da neko ipak mora da ide na ovu destinaciju, potrebno je da se javi našoj ambasadi u Kuvajtu, koja je nadležna za diplomatsku komunikaciju s Jemenom.
Što se tiče Tunisa, u onim agencijama koje ga imaju u ponudi kažu da interesovanja turista nema, ali da drastično slabi i zainteresovanost za Tursku zbog straha od terorističkih napada. Tako se na 100 aranžmana za Grčku, kako objašnjavaju turistički radnici, proda tek jedan za Tursku.
I onima koji se spremaju za Južni Sudan savetuje se da putovanje odlože do daljnjeg, a ako se već nalaze u toj zemlji, da s pažnjom prate medije i ostanu na bezbednom mestu. Ukoliko dođe do masovne evakuacije, savetuje se napuštanje Južnog Sudana korišćenjem transportnih usluga UN, EU ili pojedinih ambasada u Džubi.
Ne preporučuje se ni putovanje u oblasti Libana uz granicu sa Sirijom, dolinu Beka, tamo gde su izbeglički kampovi i mesta u njihovoj neposrednoj blizini, južni Bejrut i oblast južno od reke Litani. Državljani Srbije bi trebalo da izbegavaju i Libiju, a za one koji su tamo preporuka je da napuste zemlju zbog izuzetnog pogoršanja političko-bezbednosne situacije, posebno u Tripoliju, Sirtu, Bengaziju i Derni. Za konzularnu pomoć i zaštitu naši ljudi treba da se obrate Ambasadi Srbije u Tripoliju.
Zbog rasta nestabilnosti ne preporučuje se ni kretanje po Maliju, a posebno put u Siriju. Kao jedini legalan i bezbedan pravac ulaska u ovu drugu zemlju naveden je ulaz iz Libana, preko pograničnog mesta Štora.
- Posle terorističkih napada koji su se dogodili 13. novembra 2015. u Parizu, državljanima Srbije koji žive u Francuskoj, ili nameravaju da putuju u ovu državu, savetovan je poseban oprez na javnim mestima i ponašanje u skladu sa uputstvima nadležnih organa - kažu u MSP-u.
Zbog veoma nestabilne situacije i potencijalne opasnosti od novih terorističkih napada, naši građani bi trebalo da izbegnu i jednu od, u poslednjih nekoliko godina, omiljenih turističkih destinacija - Tunis. Državljanima Srbije koji su već u toj zemlji savetuju se maksimalne mere opreza, poštovanje propisa i izbegavanje mesta masovnih okupljanja.
- U slučaju daljeg pogoršanja bezbednosne situacije, turisti iz Srbije moraju biti spremni da u najkraćem roku napuste Tunis. Oni bi trebalo da svoje adrese i kontakt telefone prijave ambasadi naše zemlje u Tunisu, kako bi im blagovremeno bila pružena hitna konzularna pomoć - naglašavaju u MSP.
Naš nekadašnji šef diplomatije Vladislav Jovanović objašnjava, za "Novosti", da je uobičajena praksa da država na vreme upozori naše građane o zemljama ili teritorijama u kojima je nestabilna politička ili bezbednosna situacija.
- Ranije su to bile uglavnom destinacije zahvaćene lokalnim ratovima ili antikolonijalnim revolucijama. Danas, usled pretnje terorizmom, koji je globalna opasnost, broj potencijalno rizičnih zemalja je višestruko veći.
Ni Evropa, posebno zbog migrantskog talasa i bezbednosnih šavova koji su popustili, nije zaštićena.
Dušan Simeonović, bivši ambasador u Libiji, kaže da je njegova diplomatska praksa pokazala da se građani često oglušuju o upozorenja države, što se moglo videti i na primerima Tunisa i Egipta, za koje i dalje postoji značajno turističko interesovanje.
- Upozorenja koja se izdaju su zasnovana na detaljnim procenama i informacijama i treba ih uzeti za ozbiljno. To često nije slučaj, pa se neretko dešava da ambasador mora da reaguje ukoliko se naši državljani nađu u potencijalnoj opasnosti.
Naše vlasti još nisu izdale nikakvo upozorenje za Egipat, niti su domaće turističke agencije povukle aranžmane iz ponuda, mada se očekuje da bi kriza mogla da eskalira i u ovoj zemlji. Međunarodni humanitarci plaše se potencijalnog migrantskog cunamija, s obzirom na to da Egipat ima 80 miliona stanovnika. Ipak, domaći turisti nisu još sasvim digli ruke od ove destinacije, očekujući niže cene zbog aktuelne situacije.
Zatvaranje ambasada?
Od spornih država u koje se našim građanima ne preporučuje odlazak, Srbija ima otvorena diplomatsko-konzularna predstavništva u Iraku, Izraelu, Libanu, Libiji i Tunisu. Narednih dana znaće se da li će biti zatvorene naše ambasade u Tripoliju i Bagdadu.
Autor: Novosti
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar