Nemački pasoš najjači na svetu, srpski na 43. mestu

Kada je u pitanju prelaženje međunarodnih granica postoji jedan dokument koji otvara više vrata nego i jedan drugi. I ne, to nije pasoš SAD.

Naime, nemački državljani imaju mogućnost da uđu u 177 od 218 država bez vize barem sudeći prema istraživanju 2016 Visa Restrictions Index.

Ove godine se pokazalo da najveće svetske sile ne dominiraju u ovom području. Amerika, koja je bila prva 2014. i 2015. godine pala je na četvrto mesto.

Drugo mesto, odmah iza Nemačke, zauzima Švedska čiji građani imaju slobodan prolaz u 176 zemalja. Finska, Francuska, Italija, Španija i Velika Britanija su u vrhu još od 2013. i sada dele treće mesto, što pokazuje da su državljani severne i zapadne Evrope najprivilegovaniji.

Japan i Južna Koreja su prošle i pretprošle godine bili na prve tri pozicije, ali su ove godine pali na peto odnosno šesto mesto. Belgija, Danska i Holandija dele četvrto mesto sa SAD.

Da moć izražena u deviznim rezervama ili naoružanju ovde ne igra nikakvu ulogu svedoči i činjenica da je Rusija zauzela 48. a Kina 87. mesto.

Među "najgorim" odnosno najslabijim pasošima su avganistanski, pakistanski, irački, somalijski i sirijski.

A gde smo tu mi?

Srbija je već dve godine na 43. mestu što je svakako mnogo bolje u odnosu na period od 2006. do 2009. kada smo bili šezdeset i neki. Ipak naš pasoš se najbolje kotirao 2013. i 2014. kada smo bili na 37. odnosno 35. mestu.

Među bivšim republikama SFRJ najbolje stoji Slovenija čiji pasoš je na 12. mestu a zatim sledi Hrvatska čiji se pasoš stacionirao na 24. poziciji. Ostale komšije su slabije od nas. Pasoš Makedonije je na 45, Crne Gore na 47, a BiH na 52. mestu.

Autor: Kurir

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija