Čovečja ribica u Sloveniji je veoma posebna

Pažnja slovenačkih, pa i svetskih medija usmerena je poslednjih nedelja na jednu vrlo posebnu čovečju ribicu koja živi u Postojinskoj jami u isčekivanju njenog razmnožavanja budući da je snela između 50 i 60 jajašaca od kojih tri pokazuju znakove razvoja i života.

Posebnost je u tome da se čovečja ribica, koja neretko živi i duže od 100 godina, razmnožava samo jednom do dva puta u deset godina. A niko do sada to nije video, jer se one razmnožavaju u prirodi na vrlo skrovitim mestima.

Prema pisanju slovenačkih medija, uzbuna je počela 30. januara kada je jedan od vodiča u Postojinskoj jami primetio jaje čovečje ribice prilepljeno na staklo akvarijuma u tzv. Koncertnoj dvorani Postojinske jame. Vodič je hitno o tome obavestio dvojicu biologa zaduženih za lokalitet, Primoža Gnezdu i Sašu Velda.

Iz akvarijuma su hitno uklonili moguće napasnike - šest drugih čovečjih ribica, a ženka je svakog dana nastavila da polaže po nekoliko jajašaca.

"Ovo je vrlo značajan događaj jer nema puno podataka o bilo čemu što je povezano s reprodukcijom te grupe životinja", rekao je za BBC hrvatski biolog Dušan Jelić, član Hrvatskog herpetološkog društva "Hyla" koji ronjenjem istražuje čovečje ribice u podvodnim sistemima hrvatskih pećina.

"Ako se mladunci čovečje ribice razviju zdravi, biće to zadivljujuće. U divljini mi nikada ne uspevamo da pronađemo ni jajašca ni larve. Verovatno se kriju na nekim vrlo posebnim lokacijama u sistemima pećina", objasnio je on.

U Postojinskoj jami, koju godišnje poseti preko milion ljudi, postoje vrlo skrovita mesta na kojima "sramežljive vodozemke" odrađuju svoje reproduktivne potrebe, no ova je to odlučila da uradi u akvarijumu u jednoj od najprometnijih prostorija.

Naravno, navodi se, nije imala mnogo izbora. Čovečja ribica (lat. Proteus anguinus) je endemični vodozemac iz porodice glavašica i jedini predstavnik roda Proteus. Živi u podzemnim vodama, rekama i jezerima, od severa Italije, preko Slovenije i Hrvatske do BiH i Crne Gore.

Voli mirne vode bogate kiseonikom i niske temperature od 6 do 12°C. U Hrvatskoj je strogo zaštićena. Ima izduženo, jeguljasto telo koje svetlom bojom i nežnom teksturom podseća na kožu belih ljudi, po čemu je dobila ime. Tek vrlo retki primerci imaju pigment, što pokazuje da su bili izloženi suncu.

Autor: Tanjug

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Uginula najpametnija šimpanza na svetu

Kanzi, bonobo (patuljasta šimpanza) koji je svojim neverovatnim sposobnostima komunikacije i korišćenja alata srušio granice između ljudske i životinjske inteligencije, uginuo je u 44. godini.