Teško do besplatne struje, košta najmanje 2.000 dinara

Veliko je interesovanje građana za električnu energiju bez nadoknade, ali otežano sprovođenje uredbe o regresiranju energenata.
Najsiromašniji građani, korisnici socijalne pomoći, dečjeg dodatka i penzioneri sa najnižim penzijama nakon skoro pola godine pauze, ponovo mogu da konkurišu za besplatnu struju, ali ih procedura i dalje - odvraća od toga.
 
Građani još ne znaju gde tačno treba da dostave papire, a cene za prijavu se kreću od simboličnih do čak 2.000 dinara, pišu Novosti. 
 
Od početka 2016. godine, Ministarstvo energetike donelo je novu uredbu o energetski zaštićenom kupcu, što je napravilo redove, ali i zabune u lokalnim samoupravama. U jednoj od najsiromašnijih lokalnih samouprava u Srbiji, u Prokuplju, kažu da je interesovanje za besplatnu struju izrazito povećano. 
 
"Ranije se ljudi nisu javljali, ali sada imamo više od 200 prijava. Građane smo kroz akcije u opštini upoznali sa ovom mogućnošću, a kada su saznali da se papirologija ne plaća, odnosno da je vađenje dokumenata u katastru, poreskoj upravi, ali i opštini - besplatno", kaže Jasmina Malešić iz prijepoljske Kancelarije za saradnju sa predsednikom opštine. 
 
U većim gradovima pak svaki od ovih dokumenata staje po nekoliko stotina dinara. Samo izvod iz matične knjige rođenih i venčanih staju zajedno oko 1.000 dinara, a za dokument iz katastra potrebno je platiti 130 dinara. Potrebne su još i fotokopije ličnih karata, prijave prebivališta za dete, traži se i potpisana overa u opštini sa dva svedoka o broju članova porodice i overena potvrda o primanjima. 
 
Uverenje iz Sekretarijata za finansije se ne naplaćuje, ali se overene izjave u lokalnim samoupravama tarifiraju različito od opštine do opštine. Negde ne traže naknadu, a negde košta i do 500 dinara. Dodatnu konfuziju unose i nedovoljno informisani službenici.
 
Kolege iz beogradske opštine Surčin kažu da se siromašni svakodnevno javljaju da se raspitaju za besplatnu struju. Ipak, kažu, oni nemaju potreban formular, odnosno rešenje o pravu, koje treba da izdaju potrošačima koji žele da konkurišu za kilovate koje neće plaćati. Zato, nema Surčinca koji će ostvariti ovu beneficiju. 
 
Građani, kažu u opštini Grocka, mahom ne znaju tačno kome da se obrate, a nekad moraju da pređu i do 20 kilometara da bi podneli zahtev. "Za Mladenovac, Grocku i okolna mesta građani treba prijave da odnesu u "Beokom servis" u Tiršovoj. Ova procedura malo otežava prijavu građanima koji žive u prigradskim naseljima", objašnjava Stefan Dilberović, predsednik opštine Grocka. 
 
Pravo na kilovate bez nadoknade imaju samci čiji su ukupni mesečni prihodi od 13.595 do 32.684 dinara i koji mesečno troše do 480 kilovata struje. Oni mogu da dobiju 120 do 250 kilovati, odnosno 35 do 70 metara kubnih gasa. Dvočlane i tročlane porodice mogu dobiti besplatno 160 kilovata struje ili 45 kubnih metara gasa ako imaju primanja do 19.795 dinara i mesečnu potrošnju do najviše 640 kilovata. Četvoročlano i petočlano domaćinstvo može da računa na besplatnih 200 kilovata ili 60 kubika gasa ako ima prihod do 25.990 dinara.
 
Autor: Novosti
 
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nervirach

    05.03.2016 10:47
    Pa i Brena je energetski zasticena od placanja struje. Ko zna koliko takve ,,sirotinje" jos ima.
  • neuroza

    05.03.2016 09:54
    Opako je ovde ziveti.
  • Vlada

    05.03.2016 00:10
    ---
    Ovo nije cela istina. Po rešenju po kojem je moj zahtev odbijen, trebalo bi da živim u kući od 30-tak kvadrata da bih ostvatio pravo na besplatne kWh. Cela stvar sa energetski zaštićenim kupcima je JEDNA VELIKA FARSA ove vlasti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija