Zbog nedostatka aparata ugrožen sluh novorođenčadi

Klinički centar Vojvodine nema uređaje za skrining oštećenja sluha kod novorođenčadi, iako se u novosadskoj Betaniji, koja pripada ovoj zdravstvenoj ustanovi, rodi oko 6.000 beba godišnje.

Zbog toga se nagluvost najčešće otkriva tek u drugoj godini života, kada su, prema rečima lekara, šanse za uspešno lečenje mnogo manje. Uz aparate za skrining sluha terapija bi mogla da počne već u šestom mesecu života bebe i tako bi se pomoglo da se izbegne trajno oštećenje sluha kod dece.

Prof. dr Zoran Komazec, otorinolaringolog i audiolog, kaže da je u nekoliko navrata predlagao nabavku tih aparata, ali da nikada nije bilo dovoljno novca za kupovinu.

"Rano prepoznavanje nagluvosti i pravovremeno započinjanje tretmana je od krucijalnog značaja za izbegavanje trajnih posledica nagluvosti i gluvoće. Razvoj celog slušnog sistema, a naročito slušnih centara u mozgu, može se pravilno razviti samo kod deteta koje čuje", kaže Komazec.

Prema njegovim rečima, rada detekcija gluvoće je jednostavna metoda, bez rizika po zdravlje deteta.

"Brojna istraživanja su pokazala da je kod dece kod kojih je nagluvost otkrivena pre navršenih šest meseci to dovelo do boljeg i bržeg razvoja govora u odnosu na decu kod kojih je nagluvost otkrivena kasnije", ističe Komazec.

Koliko je rana dijagnoza važna otkrila je i Novosađanka Jelena Kovač, majka osmogodišnjeg Marka, koji je rođen sa stoprocentnim oštećenjem sluha.

Lekari su otkrili da Marko ne čuje tek kada je napunio 16 meseci i to na inicijativu njegovih roditelja. Oni su posumnjali da dete ima problema sa sluhom još kada je bio dvomesečna beba. Naime, roditelji su prvi put posumnjali zbog toga što je Marko uvek i u svim uslovima spavao čvrstim i dubokim snom. Kako je vreme prolazilo, počinjao je da se osvrće za igračkama, pa su roditelji mislili da greše i da ih Marko ipak čuje.

"Nažalost, nismo bili u pravu, jer se on osvrtao za bojama, a ne za zvukom igračke. Sumnje su bile otklonjene kada mi je metalna šerpa ispala na pločice tik u Marka koji se nije ni pomakao", navodi Jelena.

Iako su na vreme alarmirali pedijatra, rečeno im je da ne mogu da očekuju da njihovo dete progovori sa svega par meseci i da nema razloga za brigu. Nakon dijagnoze, porodica je na operaciju čekala još godinu dana. Usledile su pripreme za operaciju za ugradnju implantanata. Roditelji su morali Marka da nauče da nosi slušni aparat, na šta se dečak teško privikao. Jelena smatra da se njen sin možda ne bi toliko opirao da je sve to urađeno ranije. Operacija je prošla kako treba, ali je tek pola godine od operacije Marko počeo da reaguje na zvuk, a progovorio je sa četiri godine.

Ukoliko bi KCV u svom porodilištu imao uređaje za skrining sluha, deca rođena sa oštećenim sluhom imala bi značajno kvalitetniji život.

Načenik Klinike za uho, grlo i nos u KCV, Dragan Dankuc, koji ugrađuje implantante srednjeg uha kod dece kod koje se otkrije oštećenje sluha, kaže da je rani skrining preduslov da se deci sa oštećenim sluhom na vreme pomogne.

"Implantant je važno ugraditi što ranije jer će deca tada moći da nauče pravilno da govore, a preduslov za to je da čuju", navodi Dankuc.

Zbog kasnog otkrivanja oštećenja sluha, profesor Dankuc uradi desetak operacija ove vrste.

Skupa oprema

Ugrađeni slušni aparati na svake dve do tri godine zahtevaju popravku. Prvi slušni aparat država daje besplatno, ali njihova reparacija košta 700 evra. Za nekih sedam do osam godina aparat je potebno zameniti novim, a taj trošak košta 10.000 evra.

Autor: Blic

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • brasa

    07.03.2016 12:08
    dankuc i komazec su carine definitivno, nerazumem da ima para za zene u raznim bojama od crne pa nadalje za nekakve institute za izuzetnost i korektbost, kucice i macice a nema za decu, ak je to vama normalno onda stvarno...
  • Milena

    06.03.2016 12:25
    Zbog nedostatka ugrozen sluh n
    Dr.Komazec izuzetan doktor tj strucnjak,verujte u svemu je upravu,nema sredstava na to se vadi resorno ministarstvo,sredstava ima za izbore kome oni trebaju posle dve godine,ko koga proverava o trosku mene i slicnih.Neka plate iz svog dzepa a sredstva usmeriti u ovake potrebe kao sto ih je naveo Dr.Komazec.Cudan smo narod imamo para za igre i veselje nekazem da to netreba ali ima i uvek ce biti prece potrebe u untresu naroda koji to na kraju krajeva i placa.Nemoze normalan covek da zamisli kojih i kakvih ludorija ima a kao u interesu velikih masa,sa druge strane nema inplanta,aparata za sluh novorodjencadi zapitajmo se kome treba vrhuska ako nemamo kome da verujemo da ce biti bolje.Ovo sam iznela jer su me mucile slicne dileme oko sluha moga deteta.
  • Smrdija

    06.03.2016 12:19
    Kakva drzava takvo zdravstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti