Na današnji dan pre 25 godina u Beogradu, održane su prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića, poznate kao devetomartovske demonstracije.
Demontracije 9. marta postale su simbol borbe i građanskog otpora, ali i jedan od simbola velikih i neostvarenih snova, kao i propuštenih šansi u novijoj srpskoj istoriji.
Četvrt veka nakon dana koji je, uz 5. oktobar, mogao da bude urezan kao praznik, ostala je samo uspomena, a tog datuma se sve ređe sećaju i sami akteri.
Srpski pokret obnove, čiji je lider Vuk Drašković izveo građane na ulice, pre dve godine je zbog izborne kampanje obeležavanje devetomartovskih demonstracija "pomerio" za 8. mart. Sada, kada se izborna kampanja tek zahuktava, SPO se oglasio kratkim saopštenjem obraćajući se generacijama rođenim posle 1991. godine.
Oni su istakli da "ništa slično više ne sme da se ponovi", te da je "9. mart pamćenje i uspomena".
Demonstracije 9. marta su na ulice izvele oko 100.000 ljudi, po gradu je razmešteno 10.000 policajaca, a na beogradske ulice izašli su i tenkovi. U sukobu demonstranata i policije nastradale su dve osobe. Mnogi su saglasni u mišljenju da ne bi bilo demonstracija 1996. i 1997. godine, kao niti 5. oktobra, da nije bilo 9. marta i prvi pobeda "plišane revolucije" posle tog datuma.
Ipak, za rušenje Miloševićevog režimo bilo je potrebno još narednih 10 godina, zbog čega ostaje pitanje da li bi sav užas, koji je zadesio bivšu Jugoslaviju, bio izbegnut da je režim konačno pobeđen 9. marta.
Povod za demonstracije je bilo huškačko izveštavanje TV Beograd, koja je tada prvi put nazvana "TV Bastiljom". Naime, reč o je državnom komentaru koji je pročitao urednik Slavko Budihna, u kome se navodi da SPO sarađaju sa proustaškim režimom u Hrvatskoj. Vuk Drašković je proglasom 16. februara pozvao na demonstracije "9. marta, tačno u podne, na Trgu republike".
Glavni zahtevi demonstranata bile su smene direktora RTS Dušana Mitevića i još četvorice urednika - Slavka Budihne, Predraga Vitasa, Ivana Kriveca i Sergeja Šestakova. Miloševićev režim nije želeo da dozvoli demonstracije, pa je policija blokirala prilaze Trgu i od jutra počela da potiskuje demonstrante, koristeći palice, suzavac i vodene topove.
Pred naletom policije, lideri opozicije su se sklonili u Narodno pozorište, a sa terase zgrade Drašković je izdao komandu - "Juriš!". Tada su počeli žestoki, višečasovni sukobi na ulicama Beograda.
Tog dana je policija nasilno zabranila Radio B92 i cenzurisala Studio B. Uveče su ulice bile potpuno puste, a "mir" su čuvali tenkovi. "Deveti mart" ipak nije završen te noći, on se prelio i na naredni dan, kada su se organizovali studenti na Terazijskom platou. Na kontra-mitingu SPS, funkcioner te strane Dušan Matković je pozvao okupljene penzionere da "krenu na Terazije i razjure sramotu Srbije". Studenti su tokom mitinga nazivani "ustašama" i "huliganima". Tada je brojnim podelama u društvu dodata još jedna - "roditelji na Ušću, deca na Terazijama".
U haosu su poginuli maturant Branivoj Milinović (18) i policajac Nedeljko Kosović (54). Milinović je kod "Londona" pogođen iz vatrenog oružja kada je policija otvorila vatru ka grupi demonstranata, dok je Kosović stradao bežeći od demonstranata posle pada sa visine od pet metara kod "Beograđanke".
Na kraju vredi podsetiti i na reči Dragane Milojević Srdić, jednog od simbola 9. marta, čija je slika kako prkosi vodenom topu obišla svet. Ona je istakla da su danas na vlasti svi, a da je ona, sanjajući drugačiju Srbiju, ostala samo slika na bedžu.
Autor: B92
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Bio sam među organizatorima tog protesta 9. marta, ali se kajem zbog onoga što se posle desilo, a to je zloupotreba svih nas od strane Vuka Draškovića.
Zanimljivo je da se na proslave ovog događaja od strane SPO-a u Novom Sadu ne pozivaju tadašnji članovi SPO-a, koji su učestvovaliu realizaciji demonstracija koje se svečano obeležavaju, tj. oni su izostavljeni, ali zato su tu svi kojih tada nigde nije bilo, pogotovo ne u Beogradu tog 9. marta.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Pravni fakultet u Beogradu u blokadi objavio je da je Nastavno-naučno veće jasno podržalo studente, nakon što su se u tabloidima pojavile informacije o glasanju o blokadi.
Testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole u Srbiji počeće danas, 1. aprila i trajaće do 31. maja, a roditelji mogu da zakazuju termine i onlajn.
Mark Brnović, kog je američki predsednik nominovao za ambasadora SAD u Srbiji, izjavio je za Tanjug da je veoma počastvovan što ga je Donald Tramp predložio na tu funkciju.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
Studenti, profesori i građani okupili su se oko 20 sati ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu kako bi podržali dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je juče napadnuta nožem.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da li će predstavnici FBI-a doći u Srbiju, po molbi Beograda, a zbog navoda da je 15. marta na protestu upotrebljen zvučni top.
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
Komentari 10
Max
Deran
Zanimljivo je da se na proslave ovog događaja od strane SPO-a u Novom Sadu ne pozivaju tadašnji članovi SPO-a, koji su učestvovaliu realizaciji demonstracija koje se svečano obeležavaju, tj. oni su izostavljeni, ali zato su tu svi kojih tada nigde nije bilo, pogotovo ne u Beogradu tog 9. marta.
Tipično za nas...
Ljudski jad i beda!
beban
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar