U XIV veku igra slična kriketu odvijala se na travi, stim da je lopta vođena nekom vrstom štapa (a tu su postojale brojne varijacije: zakrivljen, ravan, izdužen...) kroz niz lukova i klinova. Postojale su različite vrste meta u obliku kupe koje su igrači pokušavali da obore.
U početku je igra bila namenjena kraljevskoj porodici i plemstvu, zbog čega se kasnije premestila u zatvoren prostor, kako bi se zaštitili od vremenskih uslova i radoznalih pogleda meštana.
Pisani zapisi nisu baš najjasniji, ali se veruje da su Francuzi prvi ovu igru premestili na sto.
Prvi bilijarski sto je napravljen 1470. godine i bio je u posedu kralja Luja XI. Igra se vremenom razvijala, a gumeni branici i rupe su vremenom dodavani bilijarskom stolu.
Zelena površina je ostala kao sećanje na same početke ove igre.
Autor: National Geographic
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar