Poslali dete na ekskurziju i platili duplo veću taksu
Tako je jedna taksa koštala 390 dinara, dok je druga porodica za istu stvar morala da plati 810 dinara.
Reč je o overi saglasnosti roditelja za putovanje dece u inostranstvo, koja se razlikuje, najpre od grada do grada, a razlike postoje i od institucije do institucije u okviru jednog grada. Međutim, ovo je informacija koju mnogi roditelji ne znaju.
"Suprug i ja smo otišli u kancelariju Mesne zajednice "Bistrica" da overimo taj dokument da bi sin mogao da putuje na eskurziju u Prag. Čini mi se da je to kancelarija pod ingerencijom grada. Platili smo za nas dvoje 780 dinara plus 30 dinara gradsku taksu, pa smo tek nakon nekoliko dana saznali da smo u sudu mogli da prođemo mnogo jeftinije", kaže Svetlana sa Novog naselja.
Njena komšinica Slavica, morala je da obavi isti posao, samo je ona zbog prethodnih negativnih iskustava bila opreznija. "Već nekoliko puta smo suprug i ja overavali ovaj dokument i silne novce smo bacili na gradske takse, dok nismo saznali da je overa istog dokumenta u sudu duplo jeftinija. Na primer, sada nam dete ide u Italiju i platili smo za overu dozvole oba roditelja 390 dinara", rekla je ona.
Overa i vađenje punomoćja ili ovlašćenja predstavlja veliki udar na budžet građana, pogotovo ako odaberu pogrešno mesto za uplatu. Međutim, prema rečima Vujadina Stankova iz pisarnice u Gradskoj kući, problem je zapravo u tome što sami građani ni ne znaju koje su im opcije i gde sve mogu da overavaju svoja dokumenta.
"Dokumenta se mogu overavati u sudu, opštinskoj odnosno gradskoj upravi ili kod javnih beležnika i svuda su cene različite, sasvim u skladu sa zakonom. Kod nas je ta taksa takođe 390 dinara ali samo za jednog roditelja, dok je za dva 780, plus 30 dinara gradska taksa. Naravno tu su i javni beležnici kod kojih je cena ista kao i u gradu", rekao je on i napomenuo da oni rodietljima uvek daju opciju da dokument overe u sudu gde je duplo jeftinije.
Kako 021 saznaje, pojedini roditelji žalili su se i samoj školskoj upravi za Južnobački okrug, želeći da se takse uniformišu i budu jednake za sve roditelje u svim institucijama u gradu. Međutim, kako za 021 kaže Jovan Vukčević, načelnih školske uprave, to na žalost nije moguće. "Odlazak na eksurziju podrazumeva saglasnost oba roditelja i to je obavezna stvar. Na to gde će roditelji vaditi tu saglasnost škole ne mogu da utiču. To je posao države i niti Ministarstvo obrazovanja i Školska uprava nemaju veze sa tim niti mogu da utiču na državu da uniormiše cene taksi", jasan je Vukčević.
Ovaj problem postoji već dugi niz godina i svojevremeno se njime bavila i Stalna konferencija gradova i opština, čiji je tadašnji predsednik Saša Paunović obrazložio da je "naplaćivanje taksa za opštine sporedna stvar koja preterano iscrpljuje opštinske resurse, jer one imaju mnogo drugih poslova kojima moraju da se bave. Uvođenjem većih taksa gradovi i opštine u stvari destimulišu građane da ih plaćaju na njihovim šalterima i navode ih da zbog sličnih stvari odlaze u sudove, u kojima su takse niže", rekao je tada on i dodao da cene taksa određuju same opštine na osnovu toga koliko košta rad zaposlenog, potrošni materijal, pečati, knjige, obrasci.
Autorka: Gordana Ćosić (gocacosic@021.rs)
Komentari 7
/
ja koristim one jeftine vikend ture po eu komsiluku. jeftinije su nego otici kolima do juga srbije.
Lidija
LOL
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar