Među najvećim dužnicima je rudnik "Lece" koji je u vlasništvu biznismena Miroslava Bogićevića.
Dug na ime rudne rente rudnika "Lece", koji je stečajni upravnik dao u zakup britanskoj kompaniji je 520 miliona dinara, a Bogićević, kako kaže, neće da plati svoje obaveze državi. Iz Ministarstva rudarstva i energetike indirektno su potvrđena saznanja Blica, odnosno Ministarstvo nije odustalo od naplate dugovanja, uključujući i model prinudne naplate.
"Država neka namiri dug iz stečajne mase. Nisam hteo da plaćam rudnu rentu, jer mi vlast nije pomogla za otvaranje 500 radnih mesta u rudniku Lece. Dinkić je davao stranim kompanijama i po 10.000 evra za jedno radno mesto, a ja nisam dobio ni dinar. Smatrao sam da je normalno da ne plaćam rudnu rentu, jer je država trebalo da podnese neki teret za toliko zapošljavanje ljudi", tvrdi Bogićević.
Ukupan dug je 9,3 milijarde dinara, a među prva tri dužnika, pored "Lece" su RTB sa dugom od 5,1 milijardi dinara i "Resevaca" 490 miliona dinara. "Od uvođenja zakonske obaveze plaćanja rudne rente, Resavica i Bogićević nisu dali ni dinar državi na ime ovih dažbina, dok je Borski basen dao neku minornu sumu. RTB Bor i Resavica imaju privilegiju da su svrstani u 17 kompanija koje su do kraja maja oslobođene prinudne naplate. A kako mahom svi dugovi javnih i državnih preduzeća padnu na pleća poreskih obveznika, sva je prilika da će i sada tako biti", kaže izvor Blica iz Vlade.
Ukupan dug koji država potražuje po osnovu rudne rente iznosi 9,3 milijardi dinara. Stevan Dželatović, v.d. direktora "Resavice", kaže da su najveći deo duga napravili njegovi prethodnici. "Mi smo do kraja maja oslobođeni prinudne naplate, a šta će biti posle, ne znam", kaže Dželatović.
Autor: Beta
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
zivan
kunta kinte
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar