Američki stručnjaci: Evropljani ne umeju da zaštite sami sebe

Napadi u Briselu otkrili su katastrofalne nedostatke u evropskoj bezbednosnoj politici, a na videlo izbijaju rivalstva i sujete raznih evropskih tajnih službi, tako da su potrebne korenite promene, ocenjuju američki stručnjaci za bezbednost.

Među američkim ekspertima za tajne službe to je bila neka vrsta javne tajne, ali otkako su se dogodili napadi u Briselu o tome se diskutuje i javno u američkim medijima, preneo je Dojče vele. Reč je o nesposobnosti Evropljana da se pobrinu za sopstvenu bezbednost, ocenjuju oni.

Najnoviji teroristički napadi u Belgiji mogli bi da oslabe evropsku bezbednost i da dodatno pojačaju strah od greššaka tajnih službi, pišše "Njujork tajms". U pogledu rastućeg međunarodnog terorizma, ugledni list, kao i mnogi drugi mediji, zaključuje da će Evropa dugoročno ostati ranjiva. To se vidi po tome što policiji i tajnim službama, uprkos grozničavim aktivnostima nakon napada u Parizu, nije poššlo za rukom da osujete napade u Briselu.

Belgijske „preopterećene tajne služžbe "ne mogu višše da pružže otpor „duboko ukorenjenoj terorističkoj mrežži", navodi njujorški list. Belgija se u tekstu u "Njujork tajmsu" označava kao „najbogatija pala držžava na svetu".

Jedan od najviđenijih američkih eksperata za bezbednost Dejvid Ignjatius u "Vašington postu" je prošširio zajedljive kritike na račun svih evropskih zemalja. "Brisel je „na ššokantan način pokazao nefunkcionalnost Evrope u odnosu na sopstvenu bezbednost", zaključio je on.

„Najnoviji napadi su pokazali da jošš postoje rupe u saradnji evropskih tajnih služžbi, konstatuje Karl Hvenmark Nilson u razgovoru za DW. „"Među njima ne postoji sveobuhvatna razmena informacija", zaključuje on i kritkuje „rivalstvo među tajnim službama, čak i unutar pojedinih držžava.

Poverenje Amerikanaca u evropske tajne služžbe nije nikada bilo veliko, izuzimajući Francusku i Veliku Britaniju. "Nemačke tajne služžbe jesu „kompetentne", pišše Dejvid Ignjatius, ali dodaje da zbog nedostatka podršške politike i javnosti ne mogu da iskažžu svoju snagu.

Drugim evropskim zemljama SAD veruju vrlo malo ili im uopššte ne veruju, dodaje on.

Mnogi američki eksperti vide samo jedno reššenje: tajne služžbe moraju da se oproste od uobražženosti i sujete. "Potreban nam je rigorozan način rada kada je reč o razmeni tajnih podataka", kažže Nilson.

Trenutno slabaššnu saradnju evropskih služžbi on poredi sa rivalstvom i nesaradnjom CIA i FBI pre napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001.

Dodušše američki mediji ne pripisuju krivicu samo Evropljanima. Najdublji razlog je, po Nilsonu, „propast koalicije kojom je trebalo džžihadiste držžati pod kontrolom, a koju je predvodila SAD.

On bi takođe žželeo da tajne službe teššnje sarađuju i u tom smislu smatra da „SAD treba da preuzmu vodeću ulogu kako bi povezale sve tajne služžbe.

Autor: Tanjug

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aca

    29.03.2016 08:20
    Pa naravno Evropljani ne umeju da zaštite sami sebe. Amerika je zaštitila sebe tako što zabranila muslimanskim migrantima da uđu u Ameriku. I tu zabranu su doneli upravo posle 11-tog Septembra. Ali zato sada Evropa ima terorističke napade, i biće dok je ovde milion migranata u Evropi. Ali radije će Evropski političari da žrtvuju Evropski narod, nego da priznaju svoju grešku koji je jasno svetu, pa i Amerikancima, i Rusima, svima.
  • ana

    27.03.2016 12:22
    u pravu su ako bude 2 ili 3 kolateralne stete jer pucaju na prvu spasu više stotina. Kod nasa nikad niko ne bude ubijen pro hapšenju čak ni najveći razbojnici.Previse demoikratije anarhija.
  • zozu

    27.03.2016 11:49
    Samo kad vi znate...gde ono bese 11. septembar?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet