Jedna škola: ujutru OŠ "Sveti Sava", popodne OŠ "Veselj Mulja"

Na Kosovu i Metohiji u selu Poneš kod Gnjilana pod istim krovom, u jednoj školi uče i srpska i albanska deca.

Srpski mališani nastavu pohađaju pre podne, a albanski popodne. Jedino što zabrinjava, kažu nadležni u školi, jeste trend smanjenja srpskih osnovaca u ovom selu. U jednoj zgradi nalaze se dve škole, albanska i srpska, a iznad ulaznih vrata stoje dve table table sa imenima škola OŠ "Sveti Sava" i OŠ "Veselj Muja".

U hodniku na jednoj oglasnoj tabli nalaze se crteži srpskih mališana, na suprotnom zidu radovi njihovih vršnjaka Albanaca. U zbornici za istim stolom profesori i učitelji Albanci i Srbi. Osnovnu školu Sv. Sava u Ponešu, koja je u stvari istureno odeljenje škole iz Paralova, pohađa 32 srpskih učenika i ono što nije dobro je da ih je svake godine sve manje kaže za Tanjug direktor škole Milentije Denić.

"Danas imamo 29 đaka od prvog do osmog razreda i troje dece u predškolskom. U matičnoj školi imamo još manje đaka. Problema nemamo i pored činjenice što je škola multietnička. Radimo u dve smene, u prvoj smeni je srpska a u drugoj smeni je albanska zajednica“, kaže Denić.

Pre sukoba na KiM u školi u Ponešu je nastavu pohađalo 180 srpskih učenika, početkom 2000. godine ostalo ih je 120, da bi se tendencija smanjenja broja učenika nastavila do danas kada su u školi svega 32 đaka. Dok srpski osnovci nastavu prate po planu i programu srpskog ministarstva obrazovanja, pod istim krovom, od prvog do četvrtog razreda, znanje stiče i tridesetak albanskih đaka koji se uče po kosovskom obrazovnom sistemu.

Učiteljica u OŠ "Veselj Muja" Sanije Toska potvrđuje za Tanjug da u ovom školskom objektu rade i Srbi i Albanci, da Srbi rade pre podne, a oni posle podne i da nisu imali nikakvih problema. "Imamo dobre odnose. Ja radim evo već četiri godine u ovoj školi, kako sa Albancima tako i sa kolegama Srbima imamo dobre odnose. Takođe i učenici nemaju nikakvih problema ovde u ovoj školi, unutar ovog školskog objekta. Verujem da i u selu imaju dobre međusobne odnose“, kaže Toska.

Srbi prosvetni radnici sa zebnjom prate briselski dijalog između Beograda i Prištine i ističu da je podrška zvaničnog Beograda preduslov njihovog opstanka u ovom delu Kosova i Metohije. Jedan od profesora sa najdužim stažom u školi u Ponešu Zoran Stojanović kaže da očekuje nastavak podrške Ministarstva prosvete Srbije i da bi eventualni prekid podrške iz Beograda značio odlazak Srba iz ovog kraja i gašenje škola.

U posebno lošem stanju je stara škola Sv. Sava u Ponešu gde je danas smešteno predškolsko. Osim dotrajalih podova, stara škola prokišnjava pa je, kako kažu iz ove škole, pomoć neophodna i dobrodošla. Mališani iz Poneša, nakon završetka osnovne škole, školovanje nastavljaju u srednjim školama koje se nalaze u Šilovu, Koretištu ili Kuscu u Kosovskom pomoravlju.

Autor: Tanjug

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Odbijena tužba Kurira protiv KRIK-a

Privredni apelacioni sud potvrdio je prvostepenu odluku i odbio tužbu koju je izdavač Kurira podneo protiv KRIK-a optužujući ih da su nelojalna konkurencija i da urušavaju ugled tog tabloida.