To je jedan od rezultata predstavljene analize Udruženja finansijskih analitičara, ali Bugarski upozorava da je za poboljšanje statusa lokalnih samouprava potrebno još mnogo razgovora, dijaloga i zajedničke komunikacije između lokalnog i republičkog nivoa.
"Još mnogo zajedničkog rada je potrebno između lokalnog i republičkog nivoa, gde se često stiče utisak da se okviri i pravila donose bez da se zaista sagledaju pravi gorući problemi i izazovi u opštinama ne samo u Vojvodini, već i u celoj Srbiji. Gleda se forma, a ne sadržina. Dakle, potrebna je jača komunikacija i saradnja između poreskih uprava, kao i da se tradicionalni prihodi ne zadržavaju u Beogradu, pa da onda lokalne samouprave moraju da uteruju nove poreze, već da ceo sistem bude postavljen tako da svi nivoi što efikasnije upravljaju novcem", upozorio je Bugarski i dodao da sadašnji Nacrt zakona o finasiranju lokalnih samouprava nije sagledao sve mogućnosti.
Bugarski je istakao da lokalne samouprave imaju sve više obaveza, građani sve više potreba, dok se izvori finansiranja tih obaveza i potreba dovode stalno pod znak pitanja, zbog čega je jačanje dijaloga i nalaženje novih rešenja nužnost.
Predstavljajući analizu ispred Udruženja finansijskih analitičara Srbije, Marko Ćulić je ocenio kao odličan podatak da u 2016. godini lokalne samouprave sa teritorije Vojvodine očekuju veća izvršenja na kapitalnim rashodima, odnosno da će se povećati kapitalne investicije od strane lokalnih samouprava u ovoj godini.
"Pozitivna ocena je da se u okviru budžetskog programa vidi tendencija povećanja izdvajanja za lokalni ekonomski razvoj, zatim dolazi do rasta kapitalnih ulaganja, a zaduženost lokalnih samouprava u Vojvodini nije zabrinjavajuća", rekao je Ćulić.
Nikola Altiparmakov iz Fiskalnog saveta Srbije istakao je ovom prilikom da je za lokalne samouprave ključna decentralizacija poreza na imovinu, gde je Srbija u odnosu na zemlje regiona prilično uspešna i naveo da su opštine u Vojvodini pozitivan primer gde je povećana naplata poreza na imovinu četiri i po puta.
"Vojvodina se razlikuje od lokalnih samouprava u Srbiji na primeru manjeg trošenja na zarade, dok je pre nekoliko godina Srbija bila bolja u kapitalnim rashodima, ali su opštine u Vojvodini sada to promenile, pa se u 2015. godini to povećalo za čak 30 odsto u odnosu na 2014. godinu", rekao je Nikola Altiparmakov.
Vladimir Obradović iz Srpskog menadzment centra zamerio je što se stiče jak utisak da centralne, nacionalne vlasti i institucije "nemaju poverenja u lokalne institucije da znaju da ispravno troše budžetski novac", kao i da je transformacija lokalnih budzeta u programske, kako je rekao, "samo formalna, ali ne i suštinska".
Autor: 021.rs
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
roki
Zemljoposednik
NS Alien
Šta ćemo sa tim?
Ima više fabrika u užoj Srbiju u koje je uloženo višeevrića nego što su ikada mogli i da zamisle u svojim neostvarenim projektima DS i LSV.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar