Zašto čokolada u Srbiji nije ista kao ona u Nemačkoj?

Brojni proizvodi koji mogu da se kupe na našem tržištu ne mogu da se uporede s proizvodima iste robne marke u inostranstvu.
Razlog je to što su kriterijumi po kojima se oni prave za zapadno tržište sasvim drugačiji nego za istočno.
 
U Srbiju roba stiže uglavnom iz Rumunije, Bugarske, Mađarske i Poljske, gde velike svetske kompanije imaju razvijenu proizvodnju namenjenu za stanovništvo istočne Evrope, a najviše razlike ima u hemijskim i konditorskim proizvodima. Istovremeno, ovi proizvodi se na isti način reklamiraju kod nas kao i u zemljama gde su kvalitetniji.
 
To nije problem sa kojim se samo Srbija suočava. U sličnoj situaciji su i novije članice EU, a među prvima su se zbog takve diskriminatorske prakse pobunili Česi. Nakon toga je u Evropskom parlamentu pokrenuta inicijativa da se ta praksa proglasi prevarom.
 
- Parlament je doneo odluku da poznati svetski brendovi ne mogu da prave različite proizvode za različita tržišta. To je prepoznato kao diskriminacija potrošača - kaže za Blic Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije i dodaje da ovu odluku treba da potvrdi i Evropska komisija, nakon čega bi ona ušla u propise.
 
- Očekujem da će se to usaglašavanje završiti za nekih godinu dana, a do tada i Srbija mora da se prilagodi. Mi imamo pravilnike, ali nemamo obavezujuće standarde, pa svako može da radi šta hoće - kaže Papović.
 
U Srbiji niko do sada nije radio uporedna istraživanja kvaliteta istih robnih maraka koje se prodaju kod nas i u EU, a po svemu sudeći, uskoro i neće. 
 
NOPS je nedavno najavio da će tražiti od Ministarstva poljoprivrede novac za takva istraživanja u ovoj godini, ali u tom ministarstvu kažu da oni sredstva iz agrarnog budžeta daju isključivo poljoprivrednicima u cilju poboljšanja proizvodnje. Istraživanja tržišta, dodaju, nisu predmet raspodele sredstava.
 
Hrvatsko udruženje dobilo spor
 
Hrvatsko udruženje "Potrošač" je posle nekoliko godina suđenja sa kompanijom "Proktor i Gembl", pre osam godina i zvanično dokazalo da na njihovo tržište stižu proizvodi drugačijeg sastava.
 
Ovaj spor doneo je i konkretnu korist za hrvatske kupce. Umesto iz fabrike u Češkoj, "arijel" u Hrvatsku sada stiže iz Francuske.
 
Autor: Blic
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ex chapman

    01.04.2016 09:15
    @Guliver
    svaka čast :) ovo je toliko dubokomisaono da mi je ulepšalo celo jutro. hvala
    trenutno ne mogu da smislim ništa tako pametno pa ću citirati:
    bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi (bob rock)
    pijte više mlijeka nego nafte (grunf)
  • ex chapman

    01.04.2016 09:07
    đubre
    a zašto milka pravi kvalitetniju čokoladu za nemce nego za nas? pa zato što bi ih u nemačkoj išutirali za 5 dana da se na policama otkrije đubre kakvo nama prodaju. zato što država funkcioniše i ne dozvoljava marifetluke. kad tako bude i kod nas - i mi ćemo dobijati proizvode istog kvaliteta kao i nemci. kada se kod nas otkrije da matijević salame pravi od crvljivih crkotina, država to lepo zataška, kad se otkrije da je mleko otrovno - promeni se pravilnik tako da mleko više nije otrovno... a to su "domaći" proizvođači! pa zašto bi onda belosvetske kompanije brinule za naše zdravlje, kad ne brine ni naša država ni "naše" firme?
  • Menadžer iz EPS-a

    31.03.2016 10:45
    donacija od 45.000 eura
    Što ne pitate Papovića gde je potrošio 45.000 evra što smo mu mi iz EPS-a dali u vidu donacije?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).