FOTO: Novosadski tržni centri sablasno prazni
Jedan od osnovnih problema jeste dolazak velikih trgovinskih giganata koji manje trgovce okupljaju u velike centre. Još jedan razlog je i to što su cene zakupa lokala visoke za domaći standard.
U strogom i širem centru Novog Sada sve je više praznih i zatvorenih lokala, a samo u Dunavskoj ulici zatvoreno je pet. I u drugim gradskim zonama sve je više lokala na kojima stoji katanac, pa su tako Spens, Pariski magazin, Tržni centar Lupus - poluprazni, a Merkator se sve više suočava sa istim problemom.
Predsednik Društva trgovaca iz Novog Sada Mlađan Šumić ističe za portal 021 da su problemi sa kojima se zakupci suočavaju veliki.
- U poslednjih nekoliko godina smo upozoravali da treba da se spuste cene poslovnog prostora, međutim, to nije naišlo ni na kakav odgovor. Upozoravali smo da je bolje da budu niže cene i da ljudi rade, jer će neko biti zaposlen i postojaće promet, što je bolje nego da lokali budu zatvoreni. Još jedan problem jesu veliki tržni centri, kao primer BIG. Oni su napravljeni u gradu i tada je postojao zakon da svi veliki trgovinski lanci moraju da budu na obodu, odnosno periferiji grada. U svim metropolama su oni na obodu grada, a u gradu su manje radnje i butici, pa tako svoje tržište imaju i mali trgovci. Međutim, mi smo pustili da se usele u grad, tako da je to još jedan od razloga zašto se lokali zatvaraju - rekao je Šumić.
Postupak davanja poslovnog prostora u zakup sprovodi komisija koju obrazuje i imenuje direktor Javnog preduzeća "Poslovni prostor". Komisija predlog i tekst ugovora o zakupu dostavlja Gradskoj upravi za urbanizam i stambene poslove. Zatim procedura ide preko Gradskog javnog pravobranilaštva, Gradske uprave, a akt o davanju poslovnog prostora donosi Gradsko veće. Na kraju JP "Poslovni prostor" zaključuje ugovor sa zakupcem.
Direktor novosadske agencije za nekretnine "Magnat" Dejan Čagorović kaže za 021 da je velika razlika u cenama po lokacijama.
- Razlika u cenama jeste lokacija na kojoj se određeni lokal nalazi. U Železničkoj ulici je pre nekoliko dana kupljen lokal od 50 kvadrata, a cena mu je bila oko 150.000 evra, odnosno 3.000 evra po kvadratu, a u nekom zabačenijem delu grada može se iznajmiti i za 100 evra po kvadratu. Ono što ima vrednost i dalje košta mnogo, tako da se cene na popularnim lokacijama kreću od 2.000 pa čak i do 7.000 evra po kvadratu. Došlo je do toga da su lokali na pojedinim mestima jeftiniji za iznajmljivanje od stanova - kaže Čagorović.
Iz "Poslovnog prostora" kažu da se lokali podjednako traže u svim delovima grada, a najviše se traže u takozvanim ekstra zonama, odnosno ekstra A, B i C zoni. Iz ovog preduzeća su za 021 rekli i da preduzimaju sve mere u okviru svojih nadležnosti kako bi regulisali potraživanje prema zakupcima, ali da zakupci zakupninu i druge troškove ne izmiruju na vreme.
Uprkos svemu ovome, Novi Sad u skorijoj budućnosti treba da dobije još jedan tržni centar, koji će se graditi kod Spensa. Više o tome možete pročitati OVDE.
Autor: Dejan Đolović (dejan@021.rs)
Komentari 40
Aris
NS
Zoja
Jako volim ovakve tekstove, vrlo su informativni i zabavni. Vidi se i da su izvori pouzdani, i sva problematika je sagledana iz vise uglova gledanja.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar