Kazne za video-snimke kojima se veliča pijanstvo i bahatost u saobraćaju?

Da li video-snimci brzih vožnji postavljeni na razne tipove društvenih mreža mogu biti predmet interesovanja tužilaštva i policije – aktuelna je polemika nadležnih i onih koji promovišu taj opasni avanturizam.

Njegovom popularizacijom, može se uticati na ostale učesnike u saobraćaju što može biti fatalno, posebno za mlade vozače. Stručnjaci napominju da policija i tužilaštvo u razvijenijim zemljama Evropske unije odmah reaguju, tako da je takvih snimaka iz Evrope veoma malo. Njima se obično hvale balkanski narodi i Rusi.

"Obrenovačkim putem 250 kilometara na sat, a Ibarskom i 300", "Trka 'audija' i 'kavasakija'" – mogući su nazivi video-klipova koji su na domaćim portalima. U njima se veliča brzina i navodna veština bez ikakvog upozorenja i mladi koji tek ulaze u saobraćaj, podstiču na još luđe poteze.

Do sada su to činili anonimni pojedinci, ali odskora poznate ličnosti pozivaju da se oprobate u vožnji 300 na sat i to i u zemlji, ali i u inostranstvu.

Policije u Evropskoj uniji odavno imaju pregled šta se postavlja na društvene mreže, tako da oni koji misle da je u Nemačkoj dozvoljeno da se auto-putem vozi 290 kilometara na sat, mogu uskoro biti iznenađeni kada ih na nekom graničnom prelazu sačekaju poternica i visoka kazna.

"Policija i tužilaštvo imaju svoje naloge na Tviteru i Fejsbuku i preko toga prate kako se ponašaju učesnici u saobraćaju i na osnovu toga reaguju protiv onih koje pozivaju na nezakonito ponašanje i preduzimaju određene mere", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Na našim mrežama dominiraju vozači motora koji obaraju brzinske rekorde i upućuju izazove mlađim i neiskusnijim kolegama. Vidljivost je ovde mala jer se prekršioci kriju iza kaciga i oznaka na motoru, ali su posledice fatalne.

"To kačenje video-klipova će verovatno sutra nekog dovesti u opasnost. Neka porodica će možda izgubiti dete. To je jako sebično. Zato pre nego što se tako nešto postavi treba dobro da se razmisli. To svako podleže moralnoj odgovornosti, a sigurno i krivičnoj", upozorava predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista Vladimir Jeftić.

I naše tužilaštvo trebalo bi da reaguje na takve pojave, kažu u Asocijaciji za motocikliste i dodaju da treba posebno obraditi video-snimke kojima se veliča pijanstvo i bahatost u saobraćaju.

Toliko ima snimaka na društvenim mrežama, a naročito u toku letnje sezone, da se pojednici i ne kriju od kamere, a najnoviji javni poziv da se uživa u brzinama iznad 250 kilometara na sat koji dolazi preko tabloida samo je opomena da se nešto hitno mora promeniti.

Autor: RTS

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vazd Tibi

    09.04.2016 03:14
    Tibika
    Iskusan sam vozac, entuzijasta i zaljubljenik u automobile, redovno provodim vreme sa prijateljima na Miseluku. Brza voznja u 90% slucajeva nije nikakav uzrok, cak nista i ne menja prilikom saobracajne nesrece (ne sam ishod, vec uzrok), a to je i naucno dokazano. Uzrok je obicno alkohol, premor, tehnicka neispravnost vozila itd. Sa psiholoske tacke, kada covek vozi brze, vise je psihicki ukljucen u voznju i prati saobracaj oko sebe, te je koncentracija na daleko visem nivou. Vozac sam sa iskustvom duzim od 15 godina, vozio sam daleko preko 120 km/h, probao dosta automobila od 60 pa preko 360 KSa i presao oko pola miliona km i do sad hvala Bogu sam samo jednom kvrcnuo auto na bulevaru, a vozio sam 40 km/h. Ne opravdavam ludost i bahacenje, snimanje divljanja itd, ali toliko napadati ljude koje brze voze, a obicno napadi dolaze od strane vozaca koji su polozili vozacki jer su ih roditelji naterali i koji drze volan cvrsto sa obe ruke a pojam kocenje motorom ne poznaju i slicni, je stvarno jadno jer je svako od njih imao vise nezgoda nego "divljaci za volanom" , kao kada gledamo fudbal pa psujemo Ronalda sto je promasio penal, izadje na slicno.
  • Mica Samsungica

    08.04.2016 14:04
    Jednako tako se u rijalitijima Farma i Parovi svađom i agresijom učesnika deca obučavaju za identično ponašanje u razredima osnovnih škola, u kojima cveta nasilje kao metod nadmetanja i samopromovisanja. A devojčice se uče da odabiru nadimke još pre odlaska u klub, da ne bi sramotile porodično prezime nemoralnim ponašanjem.
  • sofercina

    08.04.2016 12:51
    Iako njegov komentar nema nikakve veze sa temom, moram da se osvrnem na "Novosadjanina" koji spominje "sigurnu voznju od tacke A do tacke B". Vec sam to jednom komentarisao na drugoj temi. Elem, ne opravdavam divljanje, ali ti sto im kola sluze samo za voznju od tacke A do tacke B su veca opasnost od brzih vozaca. Da bi u necemu bio dobar, moras to da volis. Tako da izrazito sumnjam da su "vozaci od tacke A do tacke B" dobri vozaci. Najcesce ne znaju ni gde je tacka A, a ni gde je tacka B.
    A sad da se vratimo da divljanje - sve je OK dok ne ugrozavate druge. Tu pre svega policija ima najvecu odgovornost. Ali sto bi se oni zamarali time, mnogo je lakse loviti ljude koji voze 10-15 km preko ogranicenja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija