To je predviđeno Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada koji je ovih dana ušao u skupštinsku proceduru.
Novi propisi predviđaju kaznu od 5.000 do 50.000 dinara ako se oglušite o upozorenja komunalnog inspektora jer mimo kućnog reda pravite buku. U vreme od 14 do 17 časova i od 22 uveče do 6 ujutru biće zabranjeno glasno puštanje muzike i pevanje, kao i lupanje zidova, bušenje...
Žurke i slavlja su dozvoljeni, ali pod uslovom da o tome prethodno obavestite komšije, napisom na vratima ili na drugi način.
Kaznom do 50.000 dinara biće kažnjeni i svi stanari koji ugrožavaju prostor i slobodno kretanje komšija. Na "crnoj listi" biće i bicikli i kolica po hodnicima. U ovim slučajevima možete se požaliti komunalnom inspektoru, a ako se komšija ogluši o rešenje inspekcije, može da očekuje sudski proces i kaznu.
Stanari će biti kažnjavani i ako neće da plate troškove održavanja zgrade, bilo da je reč o čišćenju ili o zameni sijalica u hodnicima. Kazna od 5.000 do 50.000 dinara propisana je i u slučaju kada stanari oštete delove zgrade (zidove, vrata, prozore).
Profesionalni upravnici zgrada ipak nisu obavezni
U Predlogu zakona o stanovanju koji je Vlada usvojila u subotu, nema više sporne stavke da su zgrade sa više od 30 stanova obavezne da angažuju profesionalne upravnike. Prema ovom predlogu zakona stanari sami odlučuju da li žele ili ne da posao upravnika obavlja profesionalac.
Jedina druga opcija u kojoj će biti razmatrano profesionalno upravljanje u zgradama jeste u slučaju prinudne uprave, odnosno ukoliko po isteku mandata upravniku u zakonskom roku ne bude izabran novi ili ukoliko prijava za upis stambene zajednice nije podneta u skladu sa zakonom.
Podsećamo da je najavljena obaveza uvođenja profesionalnog upravljanja podigla veliku prašinu. U prvoj verziji teksta zakona pisalo je da se profesionalni upravnik uvodi tamo gde to odluči stambena zajednica, u zgradama sa više od 30 stanova i tamo gde stanari ne mogu šest meseci da se dogovore oko uprave.
Otkazni rok neće biti kraći od 90 dana
Ozbiljne zamerke na raniji tekst zakona imala su i udruženja podstanara, a njihova glavna primedba odnosila se na to da novi zakon ne predviđa ništa za stanodavce, kao ni zakupce, i da čak ne postoji ni "ono malo prava" koja su imali po starom, odnosno trenutno aktuelnom Zakonu o stanovanju. Međutim, u novom Predlogu zakona ipak nije došlo do smanjenja otkaznog roka, tako da on neće biti kraći od 90 dana, kako je bilo prvobitno predlagano.
Autor: Blic, Danas
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Ja
Vlada
MarijaS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar