U Novom Sadu sve više požara zbog upaljenih pegli i dotrajalih instalacija
Inspektori u odeljenjima za vanredne situacije imaju zamerke u protivpožarnoj zaštiti kako stanarima u stambenim zgradama, tako i vlasnicima klubova, kafića i drugih lokala. Prošlog avgusta su se za svega 30-ak sati u Novom Sadu dogodila tri požara. Uzrok je bio nemar - u jednom slučaju je žena zalivala cveće na upaljenom televizoru, a u drugom je devojka ostavila uključenu peglu i izašla da kupi picu.
Sredinom decembra je izbio požar na Detelinari, kada su dvojica momaka kuvala čaj od maka. Ta situacija je izmakla kontroli, te su reagovali vatrogasci, ali i policajci. Pri tom je ukupna materijalna šteta nastala zbog požara 2015. godine oko 76,6 miliona dinara, čak 13,5 miliona veća nego 2014. godine.
Pripadnici vatrogasne spasilačke jedinice intervenisali su prošle godine u 2.369 događaja, od čega su 1.806 bili požari, ne računajući one na otvorenom, na koje ovi inspektori ne izlaze na teren. U okviru 11 opština i Grada Novog Sada inspektori su radili uviđaj sa 199 požara, te na tri eksplozije. U požarima je preminulo šest osoba, a s lakšim ili težim povredama prošlo je njih 23.
Kako za 021 kaže načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Novom Sadu Dragan Cvetićanin, i dalje postoje problemi u zaštiti objekata od požara, ali je svest građana ipak na malo višem nivou. Prioritetni za inspektore su podzemni i spratni ugostiteljski objekti.
"Prošle godine smo pregledali više od 80 ugostiteljskih objekata i upoznali vlasnike sa Pravilnikom o tehničkim normativima za zaštitu ugostiteljskih objekata od požara, koji je stupio na snagu prošlog jula. Ugostitelji moraju da usklade opremu svojih objekata sa normativima tog propisa u roku od godinu dana, kako ne bi dobili prijavu ili bili zatvoreni. Naši inspektori i sada su na terenu i kontrolišu objekte, a prioritet su nam veliki objekti, podzemni ili spratni, u kojima je otežano evakuacija i nisu toliko bezbedni koliko lokali na ulici, gde se u dva koraka izađe napolje. Nalazimo neke nedostatke, kao što su zakrčeni putevi evakuacije i nedostatak opreme ili plana evakuacije", navodi Cvetićanin.
Nijedan lokal nije zatvoren zbog protivpožarne zaštite
On naglašava da lokali koji se sada otvaraju ili pribavljaju dozvolu već sada moraju potpuno da usklade svoje propise sa Pravilnikom, te za njih ne važi prelazni period od godinu dana, koliko je za ispravke dato objektima kontrolisanim prošle godine. Međutim, privatnici su sada manje skloni protivpožarnim rizicima, što pokazuje i činjenica da nijedan lokal od letos nije zatvoren, kaže naš sagovornik.
"Naišli smo na dobru reakciju ugostitelja, koji pristaju da sve odrade kako treba. Oni nam kažu da imaju decu koja izlaze i u interesu im je da sve bude bezbedno. U ovim pregledima nije bilo zatvorenih lokala, zato što tek u julu imamo mogućnost da zatvorimo one koji ne ispunjavaju uslove. Ima sitnih nedostataka koji mogu da se otklone za kratko vreme, ali u lokalima u kojima smo bili nismo naišli na kritičnu situaciju", objašnjava Cvetićanin.
Inače, tokom prethodne godine podnete su 52 prijave za pokretanje prekršajnih postupaka nadležnim sudovima - devet za ugostiteljske objekte i dve za stambene zgrade.
Što se tiče stambenih zgrada, u okviru redovnih aktivnosti Uprave za vanredne situacije u Novom Sadu ne radi se inspekcija, već samo u okviru vanrednih pregleda, kad građani podnesu prijavu i kad se sprovode akcije. Tokom prethodne godine pregledane su 33 stambene zgrade, a ono što inspektore raduje je malo veća svest građana.
"U većini objekata nedostaci su bili mali. Nedostaje možda neki aparat ili protivpožarno crevo, a možda u nekim objektima nema uputstva za evakuaciju ili plan evakuacije. To su sitni nedostaci koje naši inspektori nalažu na terenu i u roku se otklone", kaže načelnik Uprave za vanredne situacije i apeluje da, uprkos čestim krađama protivpožarne opreme u zgradama, mora da se vodi računa i obezbedi plan evakuacije.
"Ne stoji to džabe u zgradama. Takođe, treba održavati instalacije u inspravnom stanju, domaćinski se ophoditi i edukovati. Vatrogasci imaju jednom nedeljno i vežbe na stambenim objektima, s ciljem da se građani upoznaju s njihovim radom", kaže on za naš portal.
Inače, vatrogasci su u svakom trenutku spremni - treba im svega 30 sekundi od dojave do izlaska na teren.
Autorka: Gorica Nikolin – gorica@021.rs
Komentari 5
Fata
Vatroslav
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar