Ginekološki pregled i predavanje povodom Nedelje prevencije raka grlića materice

Dom zdravlja organizovaće niz akcija povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice koja traje od 23. do 29. januara.

U četvrtak, 28.januara sa početkom u 18 časova, u MZ "Bistrica" biće održano predavanje na temu "Prevencija raka grlića materice".

U subotu, 30. januara u objektu na Limanu od 7 do 13.30 časova, sve zainteresovane radno-aktivne žene (do 65 godina), a koje nemaju overenu zdravstvenu knjižicu, mogu doći na redovan ginekološki pregled. Sve što je neophodno je da pozovu Kol centar na 4879-000 i zakažu pregled.

Godišnje se u svetu registruje oko 528.000 novih slučajeva malignih tumora grlića materice, što ovu bolest svrstava na četvrto mesto u ženskoj populaciji. Od tog broja oko 85% se javlja u nerazvijenim državama. Jedna od 70 žena u svetu do svoje 74. godine će oboleti od ovog malignog tumora. Godišnje, u svetu kao posledica maligne bolesti  grlića materice umire oko 266.000 žena. Više od polovine umrlih su stanovnice Azije.

U Vojvodini karcinom grlića materice se po broju novoregistrovanih malignih bolesti kod žena nalazi na četvrtom mestu posle tumora dojke, pluća i debelog creva, sa procentualnim učešćem od 6,66%.

Autor: 021
 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Servisne informacije