Kina: Izvršena smrtna kazna nad dadiljom zbog podmetanja požara

Dadilja koja je izazvala požar u kome su stradali majka i troje dece koje je čuvala.
Mo Huanjing
VCG via Getty Images
Požar koji je izazvala dadilja usmrtio je četiri osobe

Dadilja u Kini je pogubljena pošto je namerno izazvala požar u kome je stradala jedna majka i njenih troje dece u gradu Hangdžou. Mo Huanjing (35) je osuđena u februaru.

Ona je navodno imala značajne kockarske dugove i nadala se da će „spasavanjem" iz plamena porodicu ubediti da joj da više novca za čuvanje dece.

Umesto toga, vatra koja je izbila u stanu na 18. spratu usmrtila je Žu Ksiožen i njenih troje dece, koji su imali šest, devet i jedanaest godina.

Lin Šengbin, njen suprug i otac dece, je bio na poslu u vreme nesreće u junu 2017.

Mo, koja je upaljačem zapalila vatru u dnevnoj sobi, je pobegla.

Vest o smrtnoj kazni izazvala je mnogobrojne reakcije na Veibu, kineskoj verziji Tvitera, na kome je Lin pratiocima, kojih je 2,6 miliona, poručio: „Đavo Mo Huanjing je konačno pogubljena".

„Kada sam čuo vest, nisam mogao da zaustavim suze", napisao je. „Pozvao sam roditelje. Majka me je slušala i plakala i rekla da su svi predugo čekali taj dan."

Lin Šengbin
VCG via Getty Images
„Đavo je konačno mrtav", napisao je suprug stradale žene i otac stradale dece

Lin je poručio da je pravda zadovoljena, da će „put koji je pred njim biti još teži" i na mreži podelio fotografiju grobnice supruge i dece.

Više od 108.000 korisnika ove društvene mreže je prokomentarisalo post. Mnogi su rekli da su i oni zaplakali i poželeli mu mir i zdravlje.

Slučaj zauzima mesto u nacionalnim medijima u Kini od kada se dogodio, delom zbog tvrdnji da su vatrogasci loše reagovali.

Vatrogasne brigade odbacuju te tvrdnje, prebacujući krivicu na loš pritisak vode i lošu protivpožarnu zaštitu u zgradi.

Tragična priroda zločina učinila je „slučaj podmetanja požara" popularnim među advokatima koji se bore protiv smrtne kazne u Kini.

Veruje se da Kina izvrši više smrtnih kazni godišnje nego bilo koja druga zemlja, ali broj slučajeva je tajna. Grupa za ljudska prava Amnesti internešnal navodi da je reč o hiljadama - što je više od svih ostalih zemalja zajedno.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.