Koreje počinju s uklanjanjem nagaznih mina u pograničnom području

Dogovor da se započne s uklanjanjem mina postignut je na nedavnom sastanku između lidera dve zemlje u Pjongjangu.
Južnokorejski vojnici na granici sa severom
Getty Images
Granična zona između Severne i Južne Koreje puna je mina

Vojske Severne i Južne Koreje započele uklanjanje jednog dela nagaznih mina u oblasti duž granice u kojoj je zakopano više od 800.000, objavili su zvaničnici ove dve zemlje.

Na jugu, čišćenje je započeto u utvrđenoj zajedničkoj bezbednosnoj oblasti u selu Panmandžom.

Mine će takođe biti uklonjene i na drugoj lokaciji, gde je više stotina vojnika poginulo u Korejskom ratu.

Dogovor da se započne s uklanjanjem mina postignut je na nedavnom sastanku između Kim Džong Una i Mun Džae Ina u Pjongjangu.

Južna Koreja isključila zvučnike ka Severnoj Koreji

Severna Koreja će zatvoriti nuklearni pogon

Sve mine u zajedničkoj bezbednosnoj oblasti, koja čini samo deo demilitarizovane zone gde su prisutni pripadnici obe vojske, biće uklonjene u narednih 20 dana, stoji u saopštenju ministarstva odbrane Južne Koreje.

Kada se završi ova operacija, naoružani čuvari će napustiti oblast, a umesto njih biće raspoređeni nenaoružani vojnici, čiji je zadatak da kontrolišu tenzije na granici.

U aprilu ove godine, Južna Koreja je prestala da emituje propagandne snimke preko zvučnika na granici, "kako bi došlo do smanjenja tenzija između dve Koreje". Zvučnici su sada demontirani.

Demilitarizovanu zonu čini pojas dužine 250 kilometara i širine 4 kilometra koji preseca korejsko poluostrvo. Ova oblast je puna nagaznih mina, granicu čini bodljikava žica i električne ograde na kojima su instalirane kamere.

Ovu granicu čuva više od deset hiljada vojnika na obe strane, zbog čega gotovo nemoguće preći granicu.

U novembru prošle godine, severnokorejska vojska pucala je svog vojnika i ranila ga dok je prelazio na južnokorejsku stranu zajedničke oblasti.

Prema južnokorejskim zvaničnicima, broj prebega s severne strane smanjio se od kada je Kim stigao na vlast pre sedam godina.

Odnosi između Severa i Juga, koji su zvanično i dalje u ratu, bez obzira na činjenicu da su se sukobi u Korejskom ratu završili 1953, značajno su se popravili u poslednjih nekoliko meseci.

Prošlog meseca lideri dve zemlje sreli su se u Pjongjangu zbog pregovora o prekidu denuklearizacije.

To se desilo nakon istorijskog sastaka između Kima i američkog predsednika Donalda Trampa u Singapuru u junu, na kome su se dva lidera dogovorila da zajednički rade na denuklearizaciji korejskog poluostrva.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.

Tur de Frans gorivo – tajne timske kuhinje

Zamena za 6.000 kalorija dnevno koje učesnici Tur de Frans sagorevaju, dok se pregovara o nejasnoćama i auto-putevima biciklističke trke od 21 etape i skoro 3.800 kilometara, može biti ogroman izazov.

Mišel Obama: Ne razvodim se

Bivša prva dama Amerike odbacuje česte glasine i kaže: 'Ljudi ne mogu ni da zamisle da ja sama odlučujem o svom vremenu, pa pričaju da se razvodimo'.