Ukidanje novčanice od 500 evra koštaće bar 500 miliona evra

Novčanica od 500 evra uskoro će biti stvar prošlosti, ali njen odlazak u istoriju mogao bi biti skup, piše list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ukidanje novčanice od 500 evra koštaće mnogo više od 500 miliona evra, vidljivo je iz procene nacionalnih centralnih banaka i Evropske centralne banke (ECB), koje trenutno vode detaljnu raspravu.

ECB je u petak saopštila da potencijalni troškovi mogu biti procenjeni tek nakon analize svih detalja. Do sada, nikakva odluka nije donesena.

Prema izveštaju, ako najveća novčanica ne bude više na raspolaganju, 600 miliona novčanica u apenima od 500 evra koje sada kruže će morati da se pretvore u manje apoene. Štampanje novčanica u kratkom roku koštaće više milijardi evra. U najboljem slučaju to je račun od 500 miliona evra. Tu takođe treba uračunati i troškove za logistiku zamene.

Troškove će morati snositi pojedinačne nacionalne centralne banke zajedno sa ECB-om. Nemačka Bundesbanke bi trebalo da finansira oko četvrtinu. Predsednik ECB-a Mario Draghi je nedavno istakao da se novčanica od 500 koristi za kriminalne svrhe: "Novčanica od 500 evra je alat za ilegalne aktivnosti".

Drugi, kao predsednik nemačke Bundesbanke Jens Weidmann, smatraju da kriminalne aktivnosti neće biti suzbijene ukidanjem novčanice.

O budućnosti novčanice od 500 evra odlučiće Upravno veće ECB-a, u kojem sedi šest članova Izvršnog odbora i predsednici 19 nacionalnih centralnih banaka evrozone.

Autor: Indikator.ba

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srbija nije prezadužena zemlja

Učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu (BDP) Srbije iznosi danas 44,3 odsto i daleko je ispod proseka EU koji je 81,6 odsto BDP-a, saopštio je ministar u tehničkom mandatu Siniša Mali.

"Aviogeneks" prodat za 11 miliona dinara

Imovina beogradske avio-kompanije "Aviogeneks" u stečaju prodata je na javnom nadmetanju po početnoj ceni od 11 miliona dinara beogradskoj firmi "Rekonstukcija i izgradnja puteva".