Iz NBS poručuju da to još jednom ukazuje na adekvatnu i blagovremenu reakciju centralne banke u petak, kada su sva svetska tržišta bila značajno poljuljana nakon rezultata referenduma Velike Britanije u pravcu izlaska iz Evropske Unije.
"Stabilnost na domaćem deviznom i finansijskom tržištu nije ni u jednom trenutku dovedena u pitanje. Prodajom deviza NBS odmah na početku dana u petak, 24. juna, sprečeno je širenje panike i održana je stabilnost deviznog tržišta", navodi se u saopštenju NBS.
Dodaje se da, iako je dinar u petak neznatno oslabio, već početkom ove nedelje dolazi do oporavka njegove vrednosti, i to bez deviznih intervencija NBS, i konstatuje da stabilnost nacionalne valute "dokazuje i povećanu otpornost domaće ekonomije na eksterne šokove usled značajnog poboljšanja makro-ekonomskih fundamenata".
"NBS će kao i do sada nastaviti da prati i analizira sve faktore koji mogu da utiču na kretanja na deviznom tržištu i po potrebi adekvatno reaguje, rukovodeći se pri tome principom efikasnosti u upotrebi deviznih rezervi, ali i svih ostalih raspoloživih instrumenata monetarne politike", naglašava se u saopštenju.
Dinar će sutra prema evru biti slabiji za 0,2 odsto na mesečnom nivou, a na godišnjem za 2,6 odsto. Od početka godine dinar je prema evru oslabio za 1,6 procenata.
Indikativni kurs dinara prema dolaru danas je takođe ojačao za 0,2 procenta na 111,7064 dinara za jedan dolar.
Najniža vrednost dinara prema evru bila je 24. juna ove godine kada je jedan evro koštao 123,9531 dinar, a najviša je bila 4. januara, 121,5141 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar