Naime, obrada pozajmice može da košta zavisno od iznosa i do 50.000 dinara. Neke banke zaračunavaju na primer, za odobrenje gotovinskog ili kredita za refinansiranje naknadu od 1,5 do čak 3,80 odsto od vrednosti zajma, dok druge imaju limit za najniže iznose pozajmica i provizija je minimum 3.000 dinara ma koliko iznosio kredit. Uz to naplaćuju i godišnje održavanje kredita, koje zavisno od visine zajma može da iznosi od 3.800 do 52.000 dinara, pišu
Novosti.
Uz trošak obrade zajma, klijentu banka zaračunava i povlačenje izveštaja iz Kreditnog biroa koje košta 246 dinara,kao i dve menice od po 50 dinara. Ukoliko građanin želi da koristi na primer, čekove, za svaku izdatu blanketu naplate po pet ili više dinara. Odličnu zaradu imaju i na bankomatima, kada građani ne znajući podižu novac na ovom aparatu druge, a ne svoje matične banke.
Tako je ukupan promet transakcija na bankomatima u Srbiji prošle godine iznosio više od 207 milijardi dinara, dok je prosečan broj transakcija na jednom bankomatu bio veći od 16.000. Čak 89 odsto od ukupnog broja transakcija je načinjeno debitnim karticama banaka u Srbiji. Većina banaka ima utvrđenu proviziju za podizanje gotovog novca sa bankomata drugih banaka.
Provizije za podizanje gotovine sa bankomata drugih banaka "viza elektron" karticom se kreću od 0,25 odsto do tri odsto, dina debitnom karticom u rasponu od jedan odsto do dva odsto, dok su za "maestro" kartice provizije od 0,3 odsto do tri odsto. Realni troškovi koji nastaju pri podizanju novca sa bankomata mogu biti mnogo veći, ukoliko se podižu manji iznosi.
Za građane koji plaćaju mesečne račune kod banaka provizija je od 45 do 150 dinara. Zbog toga se većini koji ima računare preporučuje da to čine elektronski, jer mesečno mogu da uštede i do 400 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Zivan
Vlada
Vaša banka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar